Start
Nieuws
Binnenland
Buitenland
Afghanistan
Gratis nieuws
Forum
Galerij
Registreren
Over ons
Het team
Sponsoren
Contact
Disclaimer
24/05/2012 | 01:13 uur
Welkom,
Gast
. Alsjeblieft
inloggen
of
registreren
.
De
activerings e-mail
gemist?
24/05/2012 | 01:13 uur
1 uur
1 dag
1 week
1 maand
blijvend
Login met gebruikersnaam, wachtwoord en sessielengte
Startpagina
Help
Zoek
Inloggen
Registreren
Defensieforum.nl
Archief
Archief Algemeen
Kiezen: te land, ter zee of in de lucht
0 geregistreerde leden en 2 gasten bekijken dit topic.
LET OP: De antwoorden op dit bericht zijn niet zichtbaar voor gasten. U dient zich te
registreren
of
in te loggen
om deze berichten te bekijken.
Pagina's:
[
1
]
Auteur
Topic: Kiezen: te land, ter zee of in de lucht (gelezen 4877 keer)
Lex
Algeheel Beheerder
Activiteit
100%
Berichten: 18574
Kiezen: te land, ter zee of in de lucht
«
Antwoord #190 Gepost op:
23/12/2009 | 14:22 uur »
De regering heeft een paar maanden geleden twintig werkgroepen ingesteld met de opdracht 20 procent bezuinigingen te bewerkstelligen. Voor Defensie zijn in ieder geval structurele keuzes nodig.
De laatste jaren zijn er steeds flinke bezuinigingen doorgevoerd bij Defensie, die dan met de bekende ‘kaasschaafmethode’ werden gerealiseerd. Bij een opdracht van 20 procent bezuiniging zijn structurele ingrepen noodzakelijk.
Ten tijde van de Koude Oorlog werd de omvang van de krijgsmacht bepaald door de hoeveelheid benodigde operationele eenheden om het toegewezen deel van Duitsland en een deel van de Atlantische Oceaan te verdedigen tegen de Sovjet-Unie.
In de NAVO was afgesproken dat jaarlijks minstens 3 procent van het bruto nationaal product (bnp) besteed zou worden aan Defensie. Nederland is nimmer hoger gekomen dan 2,5 procent en zat daarmee iets boven het gemiddelde.
Twee hoofdtaken
Spoedig na de val van de Berlijnse Muur heeft Nederland een nieuwe hoofdtaak geformuleerd naast de bestaande twee hoofdtaken, te weten het verdedigen van ons land in het kader van de NAVO en het ondersteunen van het gezag bij rampen en bij het handhaven van de openbare orde. De nieuwe hoofdtaak was het deelnemen aan ‘vredesoperaties’.
Toen steeds duidelijker werd dat er op korte termijn geen dreiging meer bestond tegen Nederland, werd de nieuwe hoofdtaak steeds meer pregnant in de organisatie van de krijgsmacht. De vaste afspraak over het aantal benodigde eenheden in NAVO-verband verwaterde en er moest een nieuw kader worden ontwikkeld. Men vond dat in de normering van het aantal eenheden waarmee Nederland tegelijkertijd met een vredesoperatie kon meedoen en de lengte van de periode dat die opperste paraatheid was vol te houden.
Men is dat het ambitieniveau gaan noemen.
Staven
Uitgaande van het door de regering bepaalde ambitieniveau werd de omvang van de krijgsmacht vastgesteld. Indien men een bezuiniging van 20 procent wil bereiken, is er geen andere keus dan het ambitieniveau te verlagen. Om het budget met 20 procent te verlagen, zal de ambitie met meer dan 20 procent verlaagd moeten worden. De ‘Haagse staven’, zoals de bureaucratie van de defensie-onderdelen genoemd wordt, zullen immers niet kleiner worden.
Of je nu 30- of 24 duizend geweren koopt, de hoeveelheid werk blijft gelijk. De mogelijke bijdrage van Nederland aan vredesoperaties wordt dan zodanig klein dat het internationaal niet als passend voor een rijk land zal worden beschouwd. Bovendien wordt de verhouding Haagse staven en operationele eenheden wel erg scheef.
Nu is de Defensiebegroting circa 1,2 procent van het bnp. Een veel betere zoekrichting zou zijn van de drie krijgsmachtonderdelen marine, land- en luchtmacht er één op te heffen. Het waterhoofd van de Haagse staven zou dan flink kunnen worden verkleind, terwijl het aantal eenheden van de overblijvende krijgsmachtonderdelen uitgebreid kan worden binnen een opgelegde bezuiniging.
Een dergelijk voorstel zal heel emotioneel worden ontvangen. Ik realiseer me dan ook heel goed dat er geen politicus is die hier in het publiek over durft te praten.
Hans Couzy is oud-bevelhebber der landstrijdkrachten.
Volkskrant - Opinie, 21-12-2009 13:17
Gelogd
Pagina's:
[
1
]
Defensieforum.nl
Archief
Archief Algemeen
Kiezen: te land, ter zee of in de lucht
Ga naar:
Selecteer een bestemming:
-----------------------------
Nieuws & Forum
-----------------------------
=> Mededelingen
=> Vragen, ideeën en/of opmerkingen over dit forum?
=> Leden-cafetaria
-----------------------------
Algemeen
-----------------------------
=> Multimedia betreffende Defensie
===> Defensie foto's
===> Foto's NL Open dagen
===> Defensie op TV/Radio
===> Overige Multimedia
=> Van alles en nog wat!
=> Geef uw mening!
=> Verzamelingen
-----------------------------
Defensie Onderdelen
-----------------------------
=> Defensiebrede onderwerpen
===> Opkomst perikelen
===> KPU
===> Paresto
=> KM
=> KL
=> KLu
=> KMAR
=> Reservisten
===> Algemeen
===> GLR
===> KMR
===> NATRES
=> NLDA
===> KIM
===> KMA
=> Veteranen & Oud-gedienden
===> Oorlogsvrijwilliger
-----------------------------
Vakbonden & Verenigingen
-----------------------------
=> ACOM-CNV
=> AFMP-FNV
=> VBM/NOV
=> MARVER-FNV
=> ODB
=> KVMO/FVNO
=> Vakbonden Algemeen
-----------------------------
Onrust in de wereld
-----------------------------
=> Strijd tegen terrorisme
=> Conflict gebieden
===> Afrika
===> Azië
===> Europa
===> Midden Oosten
===> Noord-Amerika
===> Zuid-Amerika
===> Oceanië
=> Vredes Operaties
=> Overigen
-----------------------------
Overigen
-----------------------------
=> Defensie Nieuws & Media (Nationaal)
=> Defensie Nieuws & Media (Internationaal)
=> NL in conflict gebieden
===> Afghanistan
=> Nieuwe ontwikkelingen op Defensiegebied
=> Thuisfront
=> Historie
-----------------------------
Archief
-----------------------------
=> Archief Nieuws & Forum
=> Archief Algemeen
=> Archief Defensie Onderdelen
=> Archief Vakbonden & Verenigingen
=> Archief onrust in de wereld
=> Archief overigen