Lex
Algeheel Beheerder
Activiteit
Berichten: 18574
|
 |
« Antwoord #12 Gepost op: 09/08/2010 | 18:30 uur » |
|
KRALENDIJK — De Koninklijke Marechaussee (KMar) legt de lat hoog, niet alleen in Nederland maar ook voor de BES-eilanden. De ambitie van de KMar is namelijk om de beste grensbewaker van het Caribisch gebied te worden.
Majoor Willem Messink is kwartiermaker BES-eilanden, gestationeerd op Bonaire, en volop in voorbereiding om samen met een nieuw team die ambitie waar te kunnen maken. Eén van de speerpunten daarbij is een goede samenwerking tussen alle diensten: douane, kustwacht en politie. Een ander speerpunt is KMar-personeel kansen te bieden.
Twee handen op één buik In de nieuwe Veiligheidswet BES is de taakverdeling tussen politie en KMar op de eilanden geregeld. Zo is vreemdelingentoezicht een taak van de KMar die valt onder verantwoordelijkheid van de korpschef. Sinds juli is Jan Rooijakker korpschef op Bonaire en daarvoor was hij brigadecommandant KMar Caribisch Gebied op Curaçao. Niet vreemd dus dat Rooijakker streeft naar nauwe samenwerking tussen politie en de marechaussee, net als Messink. Politie en KMar kunnen elkaar ondersteunen, bijvoorbeeld wanneer de politie overbezet is en in het ergste geval bij een ramp. De nieuwe meldkamer die voor de drie eilanden op Bonaire wordt geïnstalleerd, dirigeert al naar gelang het incident de politie of KMar (blauw) als GGD (groen) als rood richting een melding. Met twee rotten in het vak die bekend zijn in het Caribisch gebied - Messink zette in 2005 samen met de douane het Gezamenlijk Grenscontrole Team op, beter bekend als het Flamingoteam, op ter bestrijding van drugssmokkel – en de benodigde randvoorwaarden, kunnen de BES-eilanden de strijd tegen criminaliteit aangaan.
Lokaal personeel Vanaf de datum waarop Bonaire, Saba en St.Eustatius een openbaar lichaam van Nederland worden, 10-10-’10, wordt de KMar verantwoordelijk voor de grensbewaking op de eilanden. Het personeel van de immigratiedienst, dat nu nog onder de politie valt, gaat over naar de KMar. Achter de douane op het vliegveld van Bonaire, in het nieuwe ‘briefingkantoor’ dat deze week in gebruik is genomen, vertelt Messink samen met zijn toekomstige college Nal Merced, over de bemanning van de KMar op de eilanden: “Van de 37 vacatures voor burgerpersoneel die de KMar had op de BES-eilanden, zijn er nu 31 vervuld. Met lokale mensen. Dat lokale aspect is belangrijk, zeker vanwege de taal. Verder hebben we op dit moment negen man militair personeel op Bonaire, dat moeten er inclusief recherche twaalf worden. Op Saba en St.Eustatius komen elk vier man te werken.”
Nieuwe uitdaging Merced is één van de nieuwe burgermedewerkers van de KMar op de BES-eilanden. Na 34 jaar bij de politie op verschillende Antilliaanse eilanden, waarvan 26 jaar als rechercheur, maakt hij met ingang van oktober officieel de overstap naar de KMar waar hij Teamleider Grensbewaking wordt. “Het is een nieuwe uitdaging en ik verwacht dat meer politiecollega’s de komende tijd die stap zullen zetten” ,zegt Merced, die in het kader van zijn nieuwe functie onlangs stage heeft gelopen op Schiphol en bij de Immigratie- en Naturalisatiedienst in Nederland. De meeste politiecollega’s begrijpen zijn beslissing wel om bij de KMar in dienst te gaan want de marechaussee biedt het personeel op de eilanden weer heel nieuwe loopbaankansen. Niet dat het politiekorps leeggeplukt moet worden, benadrukt Messink, maar voor diegenen die een functie bij de KMar ambiëren, zijn er voldoende loopbaanmogelijkheden. De nieuwe ( burger)medewerkers die de grensbewaking zullen doen, worden opgeleid tot generalisten die voor verschillende taken kunnen worden ingezet zoals politiewerk en controles en natuurlijk paspoortcontrole. Messink: “Er komt afwisseling in de werkzaamheden. Nu is het zo dat iemand acht uur lang paspoorten stempelt en daar komt verandering in.” Het idee is dat KMar en de politie in elkaars verlengde groeimogelijkheden bieden voor het personeel. Daar hebben alle partijen baat bij.
Opleidingen Komende week start een tweeweekse omscholing voor de nieuwe burgermedewerkers van de KMar. Zij krijgen les over integriteit, communicatie, publieksvriendelijk handelen en leren over de inhoud van de nieuwe Wet Toelating en Uitzetting, die vanaf 10 oktober van kracht wordt. Ook vuurwapentraining is onderdeel van de omscholing. Aangezien op Bonaire geen beveiligde schietbaan is, gebeurt dat nu nog op Curaçao. In de nabije toekomst zal de schietbaan bij Washikemba daarvoor gebruikt kunnen worden. In samenwerking met het Landelijk Politie Opleidingsinstituut uit Nederland werkt de KMar aan de ontwikkeling van modules voor aanvullende opleidingen op de BES-eilanden. Die gaan naar verwachting begin volgend jaar van start en vormen een traject van drie tot vier jaar. Messink: “De KMar wil het personeel kansen bieden”, zegt Messink.
Bijna 200 jaar De Koninklijke Marechaussee (KMar) werd bijna 200 jaar geleden, in 1814, opgericht door koning Willem I. Medewerkers van de KMar hebben, in tegenstelling tot die bij de politie, een militaire achtergrond of opleiding. Tot de taken van de KMar behoren handhaving van de openbare orde ten behoeve van de Krijgsmacht en opsporing van strafbare feiten, grensbewaking, bewaken en beveiligen van Koninklijke paleizen, ambassades en De Nederlandsche Bank en het verlenen van bijstand aan de politie. Ook heeft de Koninklijke Marechaussee de politietaak voor Defensie in het Caribisch gebied en draagt hier in toenemende mate bij aan de grensbewaking, basispolitiezorg en opsporing.
Eigen politiebureau Vanaf 10 oktober krijgt de KMar op het vliegveld een eigen politiebureau. Daar kunnen bijvoorbeeld noodpaspoorten worden geregeld en kan aangifte worden gedaan. Verder krijgen politie en KMar de beschikking over een bootje van de Kustwacht om in de wateren dicht langs de kust te kunnen patrouilleren. Ook nieuw: vanaf maandag is de marechaussee zeven dagen per week, zestien uur per dag (van zeven uur ‘s ochtends tot elf uur ‘s avonds) aanwezig in het douanekantoor bij de pier in Playa, zodat booteigenaren maar naar één plek toe hoeven om hun papieren te regelen. Dit ‘één servicepunt’ geldt ook op Saba en St. Eustatius. Tot nu toe moesten booteigenaren zich op Bonaire zowel bij de douane als bij het kantoor van immigratie melden en dat is dus verleden tijd.
Amigoe, 7 Aug, 2010, 12:52 (GMT -04:00)
|