Spanningen in Zuid-Korea

Gestart door Lex, 03/12/2024 | 17:14 uur

Ace1

Commandant Zuid-Korea: oud-defensieminister beval parlementsleden tegen te houden

De Zuid-Koreaanse oud-minister van Defensie Kim Yong-hyun heeft het leger vorige week opgedragen om het parlementsgebouw in Seoul te blokkeren. Parlementsleden moesten er zo van worden weerhouden de noodtoestand in het land op te heffen.

Dat zegt de commandant van de elite-eenheden van het Zuid-Koreaanse leger. Kolonel Kim Hyun-tae zegt dat hij alle verantwoordelijkheid op zich neemt voor het handelen van zijn troepen, maar dat hij handelde op bevel van de minister van Defensie. De commandant zegt dat zijn troepen zijn gebruikt.

Overigens lukte het de meeste parlementariërs om ondanks de aanwezigheid van het leger de vergaderzaal te bereiken en de noodtoestand ongedaan te maken.

Mislukte staat van beleg
President Yoon Suk-yeol kondigde afgelopen dinsdag volkomen onverwacht de noodtoestand af in het land. Daarmee zette hij het parlement buitenspel en plaatste hij de media onder het gezag van het leger. Volgens Yoon probeerde de oppositie de regering te dwarsbomen. Later op de dag trok Yoon de noodtoestand weer in, nadat daarover een resolutie was aangenomen in het parlement.

Defensieminister Kim Yong-hyun stapte woensdag op, in de nasleep van de mislukte staat van beleg, en werd gisteren aangehouden. Hij wordt gezien als degene die de president ervan overtuigde de noodtoestand af te kondigen. Hij wordt mogelijk strafrechtelijk vervolgd.

Nieuwe afzettingsprocedure
Zaterdag overleefde president Yoon een motie over zijn afzetting, na een boycot van zijn regeringspartij bij de stemming. De oppositie is echter van plan een nieuwe afzettingsprocedure te starten, hoewel de oppositie niet beschikt over de benodigde tweederdemeerderheid in het parlement.

Het ministerie van Defensie bevestigde vandaag dat Yoon nog steeds opperbevelhebber is. Ondertussen overweegt de Zuid-Koreaanse politie de president een reisverbod voor het buitenland op te leggen zolang beschuldigingen van rebellie aan zijn adres worden onderzocht. Hoewel de president grotendeels immuun is voor strafvervolging, geldt dit niet in het geval van rebellie of landverraad.

https://nos.nl/artikel/2547632-commandant-zuid-korea-oud-defensieminister-beval-parlementsleden-tegen-te-houden

Ace1

Zuid-Koreaanse ex-minister van Defensie opgepakt

De Zuid-Koreaanse voormalig minister van Defensie Kim Yong-hyun is opgepakt, omdat hij betrokken zou zijn geweest bij het uitroepen van de militaire noodtoestand. Kim was al afgetreden, maar zou nu dus ook strafrechtelijk vervolgd kunnen worden.

Kim wordt gezien als sleutelfiguur bij het afkondigen van de noodtoestand, afgelopen dinsdag. Militaire bronnen zeggen dat hij president Yoon Suk-yeol had aangezet om dat te doen.

Volgens het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap heeft de politie het kantoor van Kim doorzocht. Hij, Yoon en nog een aantal ministers worden beschuldigd van landverraad.

Chaotische taferelen
Nadat Yoon de noodtoestand uitriep, ontstond er chaos in Zuid-Korea. Het Zuid-Koreaanse leger blokkeerde aanvankelijk het parlementsgebouw in Seoul waar gestemd zou worden om de noodtoestand terug te draaien. Uiteindelijk lukte het de meeste parlementsleden om binnen te komen en stemde een meerderheid voor het terugdraaien van de noodtoestand. Nog dezelfde avond trok Yoon de noodtoestand in.

In de ogen van Yoon deed de oppositie, die een meerderheid in het parlement heeft, er alles aan om het landsbestuur te blokkeren. Door de staat van beleg af te kondigen, zette hij het parlement buitenspel.

De oppositie vindt dat Yoon zo snel mogelijk moet worden afgezet, maar voorlopig kan hij blijven zitten. Omdat zijn partij, de PPP, het parlement verliet voordat er over zijn afzetting gestemd ging worden, waren er te weinig parlementariërs aanwezigen voor een geldige stemming.

Yoon bood gisteren in een toespraak op tv zijn excuses aan. Daarin zei hij dat hij niet zou weglopen van zijn juridische en politieke verantwoordelijkheden, maar dat hij niet van plan is op te stappen.

https://nos.nl/artikel/2547489-zuid-koreaanse-ex-minister-van-defensie-opgepakt

Ace1

Zuid-Koreaanse president Yoon overleeft stemming afzetting

De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft de motie over zijn afzetting overleefd. Na een boycot van zijn regeringspartij People Power Party (PPP) waren er niet genoeg parlementariërs aanwezig om de motie te laten aannemen. Het parlement heeft de motie daarom geschrapt.

Voor goedkeuring van de motie moesten 200 van de 300 parlementariërs voor stemmen. 195 mensen waren aanwezig voor de stemming. Dat waren de 192 leden van de Zuid-Koreaanse oppositiepartijen en drie leden van de PPP. De andere leden van de partij van de president hadden de zaal voorafgaand aan de stemming verlaten.

Nieuwe motie
Dat betekent dat president Yoon in ieder geval vandaag in functie kan blijven. Onduidelijk is nog of er op een later moment een nieuwe motie wordt ingediend over de positie van de president.

In de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul zijn honderdduizenden mensen de straat op gegaan om het vertrek van Yoon te eisen. De politie schat in dat er zo'n 150.000 mensen demonstreren bij het parlement.

Partijleider Han van de PPP zei eerder een motie niet te zullen steunen, maar gisteren liet hij blijken dat de partij wel vond dat Yoon moet worden afgezet. Hij baseerde zich naar eigen zeggen op inlichtingen waaruit bleek dat Yoon ook hooggeplaatste politici wilde arresteren, onder wie Han.

Staat van beleg
President Yoon kondigde afgelopen dinsdag onverwacht de noodtoestand af, waarmee hij het parlement buitenspel zette. Yoon beweerde dat de oppositie alles in het werk stelde om de regering te dwarsbomen en het landsbestuur plat te leggen.

Uiteindelijk slaagde het parlement erin om een motie aan te nemen om de staat van beleg op te heffen. Alle aanwezige parlementsleden stemden voor, onder wie leden van Yoons eigen partij.

Excuses
Een paar uur voor de stemming van vandaag bood president Yoon in een televisietoespraak zijn excuses aan voor het uitroepen van de militaire toestand. Tijdens de korte speech beloofde hij de staat van beleg niet nog een keer te zullen afkondigen.

Al voordat Yoon zijn land in chaos stortte, genoot de president weinig populariteit. Maar 19 procent van de Zuid-Koreaanse bevolking steunde de president. Uit een nieuwe opiniepeiling afgelopen week bleek dat te zijn gedaald naar 13 procent.

https://nos.nl/artikel/2547389-zuid-koreaanse-president-yoon-overleeft-stemming-afzetting

Ace1

Zuid-Koreaanse president Yoon betuigt uren voor stemming over afzetting spijt

De Zuid-Koreaanse president Yoon heeft in een televisietoespraak zijn excuses aangeboden voor het uitroepen van de militaire noodtoestand. Tijdens de korte speech beloofde hij de staat van beleg niet nog een keer af te kondigen. Over enkele uren stemt het Zuid-Koreaanse parlement over de motie om de president af te zetten.

President Yoon riep afgelopen dinsdag onverwacht de noodtoestand uit, waarmee hij het parlement buitenspel zette. Nu verklaart hij dat te hebben gedaan "uit wanhoop". "Ik laat de beslissing over de toekomst van mijn ambtstermijn over aan mijn partij." Hij sloot af met een buiging.

De toespraak had alles weg van een laatste poging om zijn positie te redden, maar dat lijkt tevergeefs. Kort na zijn pleidooi herhaalde de leider van zijn eigen partij, Han Dong-hoon, dat hij vindt dat de president moet aftreden.

Arrestatiebevelen
Eerder was zijn partij - de conservatieve People Power Party - nog van plan om de afzettingsprocedure te blokkeren, maar gisteren zei Han dat hij van mening was veranderd. Hij beweerde te beschikken over inlichtingen waaruit blijkt dat de president hooggeplaatste politici wilde laten arresteren tijdens de staat van beleg. Het kantoor van de president spreekt dat tegen.

De motie wordt om 09.00 uur (17.00 lokale tijd) in stemming gebracht. Om te worden aangenomen moeten 200 van de 300 parlementsleden voor zijn ontslag stemmen. De Zuid-Koreaanse oppositiepartijen beschikken samen over 192 zetels, dus met de steun van zijn partij kan Yoon in principe aanblijven. Partijleider Han lijkt dat uit te sluiten.

Park, een hooggeplaatst lid van de grootste oppositiepartij, noemt Yoons toespraak "teleurstellend". "Iemand die verraad pleegt zou af moeten treden", vindt Park. Mocht de motie het vandaag niet halen, zal zijn partij een nieuwe poging doen om de president af te zetten.

President Yoon was al weinig populair, maar sinds hij dinsdag de noodtoestand uitriep is zijn populariteit verder gekelderd. Bij een nieuwe opiniepeiling gaf slechts 13 procent van de ondervraagden aan achter de president te staan.

Sinds Yoons wanhoopsdaad gaan betogers iedere dag de straat op in Seoul. Ze eisen dat hij vertrekt. Zuid-Koreaanse media schrijven dat PPP-parlementsleden worden overspoeld met sms-berichten, waarin ze worden aangespoord om voor de afzetting van de president te stemmen.

https://nos.nl/artikel/2547360-zuid-koreaanse-president-yoon-betuigt-uren-voor-stemming-over-afzetting-spijt

Ace1

Zuid-Koreaanse president Yoon verliest steun eigen partijleider na noodtoestand

De Zuid-Koreaanse president Yoon moet worden afgezet vanwege het uitroepen van de militaire noodtoestand afgelopen dinsdag, vindt nu ook de leider van zijn eigen partij. Eerder hield de People Power Party (PPP) nog vol dat het zich tegen de afzetting van president Yoon zou verzetten.

Partijleider Han Dong-hun zei tijdens een spoedvergadering te beschikken over inlichtingen waaruit blijkt dat Yoon tijdens de staat van beleg opdracht gaf tot de arrestatie van hooggeplaatste politici, onder wie Han zelf. Ook zou Yoon geprobeerd hebben om langer vast te houden aan de militaire noodtoestand dan tot nu toe bekend was. Het kantoor van de president spreekt tegen dat Yoon arrestatiebevelen heeft uitgevaardigd.

'Aanzienlijk risico'
Han vindt het "cruciaal" dat de taken van de president worden opgeschort. Volgens Han vormt Yoons presidentschap "een aanzienlijk risico", omdat hij weer "extreme acties" uit kan voeren, "zoals een nieuwe poging om de staat van beleg af te kondigen".

De belangrijkste oppositiepartij van Zuid-Korea diende afgelopen woensdag een motie in om Yoon af te zetten. Hoewel de oppositiepartij een meerderheid heeft in het parlement, zijn 200 van de 300 parlementsleden nodig om de president af te zetten. De oppositiepartijen beschikken samen over 192 zetels.

Met de steun van zijn eigen partij kan Yoon in principe dus op zijn plek blijven zitten. Als Hun en zijn partij daad bij het woord voegen en Yoon wegstemmen, wordt hij geschorst als president. Vervolgens zal het Constitutionele Hof van Zuid-Korea oordelen of hij uit zijn ambt wordt ontheven, of dat zijn presidentiële macht wordt hersteld.

De stemming over het lot van president Yoon zal morgen plaatsvinden.

Parlement buitenspel
President Yoon kondigde afgelopen dinsdag onverwacht de noodtoestand af, waarmee hij het parlement buitenspel zette. Yoon beweerde dat de oppositie er alles aan deed om de regering te dwarsbomen en het landsbestuur plat te leggen.

Uiteindelijk slaagde het parlement erin om een motie aan te nemen die de staat van beleg moest opheffen. Alle aanwezige parlementsleden stemden voor, waaronder leden van Yoons eigen partij. Het leger handhaafde de noodtoestand totdat Yoon die zelf zou intrekken, wat uren later pas gebeurde.

Populariteit verder gekelderd
Ook voor zijn wanhoopsdaad was Yoon maar weinig populair; maar 19 procent van de Zuid-Koreaanse bevolking steunde de president. Uit een nieuwe opiniepeiling blijkt dat te zijn gedaald naar 13 procent.

In Seoul gaan betogers al drie dagen de straat op om het vertrek van president Yoon te eisen. Zuid-Koreaanse media schrijven dat PPP-parlementsleden worden overspoeld met sms-berichten, waarin ze worden aangespoord om voor de afzetting van de president te stemmen.

https://nos.nl/artikel/2547225-zuid-koreaanse-president-yoon-verliest-steun-eigen-partijleider-na-noodtoestand

Ace1

Zes vragen (en antwoorden) over de chaos gisteren in Zuid-Korea

De Zuid-Koreaanse president Yoon kwam gisteren geheel onverwacht met de aankondiging van de staat van beleg in zijn land. Wat volgde was een avond en nacht vol chaos en onduidelijkheden, die eindigde met het intrekken van de militaire noodtoestand door diezelfde president. Zes vragen en antwoorden over de situatie in Zuid-Korea.

Wat is er gisteren gebeurd?
In een onaangekondigde televisietoespraak riep president Yoon Suk-yeol de staat van beleg uit. Dat betekende dat het parlement en in feite de hele politiek buiten spel werden gezet. Yoon beweerde dat de oppositie er alles aan deed om de regering te dwarsbomen en het landsbestuur plat te leggen. Bovendien beschuldigde hij de oppositie, die de meerderheid heeft in het parlement, van sympathiseren met aartsvijand Noord-Korea.

Niet lang daarna slaagde het parlement erin om een motie aan te nemen die de staat van beleg moest opheffen. Het leger handhaafde de noodtoestand totdat Yoon die zelf zou intrekken, wat uren later pas gebeurde. Inmiddels is door de oppositie een afzettingsprocedure gestart tegen Yoon.

Waarom kwam dit als een schok?
Zuid-Korea wordt gezien als een stabiele en welvarende democratie, maar dat is het lang niet geweest. Het is een relatief jonge democratie. De laatste keer dat het land de militaire noodtoestand afkondigde was in 1979, nadat een coup werd gepleegd en de militaire leider werd vermoord. Zuid-Korea leefde toen al decennialang in een militaire dictatuur en dat werd na 1979 voortgezet.

Uiteindelijk konden de Zuid-Koreanen zich in 1987 daaraan ontworstelen en werd het een democratie. "Deze actie brengt zoveel associaties met die donkere periode terug", zei hoogleraar Koreastudies Remco Breuker in NOS Met het Oog op Morgen.

Direct na de toespraak uitten veel mensen dan ook hun ongeloof. "Dit was een actie die ik niet had verwacht in het Zuid-Korea van de 21ste eeuw", zei een Zuid-Koreaanse student gisteren bijvoorbeeld tegen de BBC.

Wat wilde Yoon met zijn actie bereiken?
Breuker stelt dat Yoon al lang onder politieke druk staat. Zo'n 19 procent van de bevolking steunt hem nog en de oppositie heeft de meerderheid in het parlement. Breuker ziet de actie van de president als een wanhoopsdaad. Zo is de begroting van zijn kabinet door het parlement "in stukken gesneden".

Ook ligt zijn vrouw onder vuur vanwege tal van schandalen. Zo heeft ze een handtas van 2000 euro als cadeau aangenomen. De Zuid-Koreaanse anti-fraudewet bepaalt dat bestuurders, en echtgenoten, geen giften van meer dan 700 euro mogen aannemen.

Verder zijn er medestanders van Yoon die midden in een afzettingsprocedure zitten en werd er al gesproken over een afzettingsprocedure tegen Yoon zelf. "Hij dacht waarschijnlijk dat dat niet tegen te houden is, dus dan moet je een andere manier vinden. Dit was blijkbaar de oplossing", zegt Breuker.

Buitenlandse media zien zijn actie eveneens als een laatste poging om grip te houden op de macht. Sinds zijn aantreden in 2022 is er volgens de BBC geen maand voorbijgegaan zonder controverse. Zo kreeg hij kritiek op hoe zijn kabinet reageerde op de verdrukking tijdens een Halloweenfeest in 2022 waarbij 159 mensen om het leven kwamen.

Maar een heel duidelijke reden waarom hij overging tot deze stap is er niet. "Ik kan het ook niet verklaren", zegt Breuker. "Dit is geen rationele, goed doordachte zet."

Wat betekent dit voor de positie van Yoon?
De kans is groot dat Yoon spoedig zelf opstapt en anders wordt afgezet. De grootste oppositiepartij en vijf andere partijen hebben vandaag een wetsvoorstel ingediend waarin ze oproepen tot de afzetting van Yoon. Een stemming over het wetsvoorstel kan vrijdag of zaterdag plaatsvinden. "Dan gebeurt er eigenlijk waar hij voor vreesde en waarom hij waarschijnlijk de coup probeerde te plegen: dan wordt hij afgezet en waarschijnlijk vervolgd", aldus Breuker. Dan kan hij rekenen op een celstraf, verwacht de hoogleraar.

Dat kan snel gaan, verwacht Breuker. Er is een grote overeenstemming dat Yoon het land niet moet leiden. Breuker denkt dat er op korte termijn een interim-president wordt aangesteld en dat er binnen een paar maanden nieuwe verkiezingen worden gehouden.

Wat betekent dit voor het land?
"Zuid-Korea heeft laten zien dat het een klap kan hebben als het gaat om de democratie", zegt Breuker. De oppositie reageerde volgens hem snel en adequaat.

"Vooral de voorzitter van het parlement heeft daarin een grote rol gespeeld. Mensen zijn snel bij elkaar geroepen en het gebouw werd gebarricadeerd tegen troepen die Yoon wilde inzetten. Er werd meteen gestemd, waardoor ze Yoon in het nauw hebben kunnen drijven."

Breuker kent Zuid-Korea als een land dat weet wat er gebeurt als je de democratie verliest: "Weg is je vrijheid."





En voor het buitenland?
Hoewel Yoon in zijn eigen land niet populair is, wordt zijn buitenlandbeleid over het algemeen als positief ervaren. Zo zocht hij toenadering tot Japan. Ook steunde hij Oekraïne in de strijd tegen Rusland en was hij fel tegen de door Noord-Korea ingezette troepen in die strijd. Hij noemde die troepenverplaatsing "een ernstige bedreiging" voor Zuid-Korea en de gehele internationale gemeenschap.

Zuid-Korea is van oudsher zeer terughoudend met militaire steun aan een ander land. Maar vanwege de zorgen om Noord-Koreaanse troepen overwoog het land zelfs om wapens te leveren aan Oekraïne, terwijl onder de Zuid-Koreaanse wet het verboden is om dat te doen aan een land in oorlog.

De vraag is nu of de volgende president er ook zo in zal staan. De oppositie denkt daar volgens Breuker "toch echt anders over". Een ander beleid kan gevolgen hebben voor de steun aan Oekraïne.

https://nos.nl/artikel/2547088-zes-vragen-en-antwoorden-over-de-chaos-gisteren-in-zuid-korea

Benji87

#3
Holy shit :omg: van Yoon ook, die had ik niet zien aankomen.

Lex

Slecht nieuws uit die regio.

Lex

Slecht nieuws voor democratie'

Militaire noodtoestand Zuid-Korea, troepen bestormen parlement

RTL Nieuws, 03-12-2024

De Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft een militaire noodtoestand uitgeroepen. Hij stelt het krijgsrecht in om het land te verdedigen tegen 'communistische krachten uit het noorden', waarmee hij eigenlijk doelt op de politieke oppositie in eigen land. Op livebeelden is te zien dat troepen het parlement proberen binnen te dringen.

Medewerkers van de parlementariërs proberen de diensten buiten de deur te houden. Het parlement zou inmiddels hebben gestemd en besloten dat de noodtoestand teruggedraaid moet worden.

"Ik heb de inzet van het krijgsrecht afgekondigd om de Republiek Korea te beschermen tegen de dreiging van communistische Noord-Koreaanse krachten", zei president Yoon. Welke concrete maatregelen getroffen worden, specificeerde hij niet.

Intern politiek conflict
Koreakenner Remco Breuker van de Universiteit Leiden zegt tegen RTL Nieuws dat de president hiermee het parlement de facto buitenspel heeft gezet. En daar is naar zijn mening 'geen aanleiding voor'. Breuker: "De president zegt deze maatregel te nemen om de dreiging vanuit Noord-Korea, maar wat hij eigenlijk bedoelt is de politieke dreiging van Noord-Koreaanse sympathisanten in Zuid-Korea."

Breuker zegt dat het 'een intern politiek geschil' is, dat wordt verpakt als dreiging van buitenaf. "Het politieke geschil is vervelend voor de president, maar niet bedreigend voor het land. Dat zou hij via debatten moeten uitvechten, en niet door het parlement vleugellam te maken."

Volgens Breuker komen er uit Seoul berichten binnen dat er tanks door de straten rijden en dat het parlementsgebouw gebarricadeerd is. "Dat is slecht nieuws voor de democratie. Een noodtoestand zou door het parlement verworpen kunnen worden, maar het is niet duidelijk of leden van de oppositie het parlement in kunnen."

Het krijgsrecht dat Zuid-Korea nu instelt, is wetgeving die gebruikt kan worden in het geval van oorlog. Yoon omschreef de oppositie als 'antistaatskrachten die vastberaden zijn het regime omver te werpen'. Daardoor was het instellen van het oorlogsrecht volgens hem 'onvermijdelijk'. "Ik zal de rust in het land herstellen door antistaatskrachten zo snel mogelijk te verdrijven."

Ongrondwettig
Yoon kondigde de maatregel aan in een televisietoespraak die niet vooraf was aangekondigd. Als aanleiding noemde hij het verzet van de grootste oppositiepartij tegen zijn begroting en een motie om een aantal hoge openbaar aanklagers af te zetten. Die oppositiepartij, genaamd de Democratische Partij (DP), heeft een meerderheid in het parlement.

Volgens persbureau Yonhap noemt de leider van de DP het aanwenden van het krijgsrecht 'ongrondwettig' en niet in het belang van de bevolking.

Breuker zegt dat ook de politie in Zuid-Korea verrast lijkt door de stap: "De top van de politiediensten zijn in spoedoverleg over deze kwestie, wat erop wijst dat zij niet op de hoogte waren. Het is nu onduidelijk wat het leger zal doen, de president steunen of niet. Het kan zich tegen de president keren, maar veel is nog onduidelijk."