Spanning(en) rond Iran

Gestart door Lex, 14/02/2012 | 16:51 uur

Ace1

Citaat van: Huzaar1 op Vandaag om 12:35Daarom zeg ik weggaan, en in deze wereld komen er geen interventies meer. Alleen maar acties om eigenbelang.

Enige wat de Iranezen kunnen doen is vertrekken uit Iran.

En waar kunnen de mensen uit Iran dan terecht? In de meeste Europese landen is er geen plaats meer door vluchtingen uit Afrika. Irak, Syrië en Afganistan. Ik zie landen uit de golfstaten niet hun verantwoording nemen.

Huzaar1

Citaat van: Benji87 op Vandaag om 12:19Het regime maakt er korte metten mee. De interventie moet overduidelijk van buitenaf komen want elke vorm van protest wordt met ongekend geweld neergeslagen.

Daarom zeg ik weggaan, en in deze wereld komen er geen interventies meer. Alleen maar acties om eigenbelang.

Enige wat de Iranezen kunnen doen is vertrekken uit Iran.
"Going to war without France is like going deer hunting without your accordion" US secmindef - Jed Babbin"

Benji87

Citaat van: Huzaar1 op Vandaag om 11:43Er is maar 1 optie voor Iranezen, dat is simpelweg vertrekken uit Iran. Looend, fietsend, auto of bus. Er zit niks anders op dan weggaan.

Ze hebben geen wapens, geen enkele capaciteit en zijn niet georganiseerd genoeg tegenover de Iraanse wappie garde.


Het regime maakt er korte metten mee. De interventie moet overduidelijk van buitenaf komen want elke vorm van protest wordt met ongekend geweld neergeslagen.

Ace1

Mogelijk 30.000 doden in twee dagen in Iran. 'Mensen zijn kapot'

Mogelijk zijn eerder deze maand 30.000 mensen in slechts twee dagen gedood bij de protesten in Iran, meldt het Amerikaanse Time Magazine. Demonstranten hopen op buitenlandse interventie.

Op donderdag 8 en vrijdag 9 januari zijn zoveel mensen gedood door de Iraanse veiligheidsdiensten dat de autoriteiten niet meer in staat waren de doden te begraven. De lijkzakken waren op en ambulances werden vervangen door opleggers.

Dat schrijft het Amerikaanse Time Magazine op basis van verklaringen van twee topambtenaren van het Iraanse gezondheidsministerie. De ambtenaren schatten dat in die twee dagen 30.000 mensen zijn gedood, een veel hoger aantal dan de ruim 3100 doden die het Iraanse regime tot nu toe meldde. Dat getal is ook een stuk hoger dan cijfers van mensenrechtenorganisatie HRNA, die spreekt over ruim 5000 bevestigde doden. De organisatie onderzoekt nog ruim 17.000 andere sterfgevallen.

Op 8 januari waren de protesten ruim een week aan de gang en ook die avond gingen mensen de straat op. Het Iraanse regime blokkeerde het internet en internationale telefoonlijnen, waardoor de inwoners vrijwel volledig van de rest van de wereld zijn afgesloten.

Het nieuwskanaal Iran International stelt dat het dodenaantal van die twee dagen nog hoger ligt, namelijk 36.500 mensen. Iran International verwijst naar geheime documenten, veldrapporten en verslagen van medisch personeel, getuigen en families van slachtoffers. Op 13 januari schreef CBS News dat ruim 12.000, maar misschien zelfs 20.000 mensen waren gedood. De Amerikaanse nieuwszender baseerde zich op twee bronnen, één uit Iran.

Dodenaantal moeilijk te verifiëren
Het is moeilijk in te schatten hoeveel Iraniërs zijn gedood bij het optreden van de nietsontziende autoriteiten. Vooral omdat veel overlijdensgevallen nog niet bevestigd zijn.

"We kunnen de cijfers niet verifiëren, maar de eisen rond verifiëren hangen af van de context", zegt de Iraanse religiewetenschapper Pooyan Tamimi Arab. "Er komt een punt waarop je moet zeggen: dit is zo erg, we gaan uit van deze informatie. We vertrouwen op de mensen die er onderzoek naar doen."

Hij ziet dat verschillende nieuwskanalen onderzoek doen en stuk voor stuk met hoge cijfers komen. "Je kunt het niet zeker weten, maar dat maakt het wel betrouwbaarder. Een massaslachting zoals deze kun je niet met absolute zekerheid verifiëren."

Tamimi Arab vindt het hoge dodenaantal veelzeggend over het type staat dat Iran is: niet zomaar een autoritair regime. "Het is een regime met een totalitaire ideologie, dat door de jaren heen totalitaire technieken gebruikt." Hij zag afgelopen jaren de dodenaantallen bij protesten exponentieel stijgen.

Roep om buitenlandse interventie
De Amerikaanse president Donald Trump zei donderdag dat de Verenigde Staten een 'armada' richting Iran hebben gestuurd, die hij hoopt 'niet te hoeven gebruiken'. Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten. Het vliegdekschip USS Abraham Lincoln en verschillende torpedobootjagers met geleide raketten zouden de komende dagen in het Midden-Oosten arriveren.

Zo'n type interventie wordt door demonstranten met open armen ontvangen, denkt Tamimi Arab. Hij had afgelopen weken een paar keer contact met kennissen in Iran. "Mensen zijn kapot", zegt hij. De roep om buitenlandse interventie was jaren geleden nog taboe, maar klinkt nu ook onder 'gewone mensen', zonder extreme opvattingen.

"Ik denk dat veel mensen hopen dat iemand iets kan doen. Het is heel wrang, en ze zijn niet dom. Iraniërs weten dat Trump een soort clown is, maar hij is een clown met veel wapens. Het is makkelijk voor linkse Nederlanders om verontwaardigd te doen. Trump is de enige die hen iets belooft, ze hebben niets anders om op te hopen."

Het Iraanse regime reageerde dat het elke aanval, 'beperkt, onbeperkt, chirurgisch, kinetisch, hoe ze het ook noemen', zal beschouwen als een 'totale oorlog tegen ons'.

https://www.trouw.nl/buitenland/mogelijk-30-000-doden-in-twee-dagen-in-iran-mensen-zijn-kapot~b0180317/

Huzaar1

Er is maar 1 optie voor Iranezen, dat is simpelweg vertrekken uit Iran. Looend, fietsend, auto of bus. Er zit niks anders op dan weggaan.

Ze hebben geen wapens, geen enkele capaciteit en zijn niet georganiseerd genoeg tegenover de Iraanse wappie garde.

"Going to war without France is like going deer hunting without your accordion" US secmindef - Jed Babbin"

Ace1

De kloven binnen de Iraanse oppositie zijn even diep als in de tijd van de sjah

Het ayatollahregime is verrotter en gehater dan ooit tevoren. Het verzet is echter diep verdeeld, waarmee het regime zijn voordeel doet.

Een halve eeuw geleden was er volop aandacht voor repressie in het Iran van de sjah, Mohammad Reza Pahlavi, wiens pro-westerse regime gold als autoritair, corrupt en decadent. Tegenwoordig weten we dat de terreur van toen bescheiden was vergeleken bij die in de Islamitische Republiek Iran. Amnesty International schat dat er onder de sjah in de drie decennia tot 1979 ongeveer driehonderd politieke tegenstanders werden geëxecuteerd. Schattingen van het aantal executies door het ayatollahregime vanaf 1979 lopen in de vijf cijfers. Die van één jaar, 1988, beginnen bij drieduizend.

Nochtans zijn er adembenemende overeenkomsten tussen het Iraanse verzet uit de tijd van de sjah en dat van nu. In de jaren zestig en zeventig braken in Iran telkens nieuwe opstanden uit. De protesten die eind 1978 begonnen waren zo massaal, hielden zo lang aan en kregen zo veel steun uit het leger en het staatsapparaat dat de sjah vluchtte en 'de Iraanse revolutie van 1979' een feit was.

Iraanse verzetsgroepen die, al dan niet vanuit het buitenland, in de jaren zeventig hun aanhang mobiliseerden tegen de sjah, verschilden net zo dramatisch van elkaar als de vele groepen die in de 21ste eeuw strijden tegen de Islamitische Republiek. Sommige bewegingen waren er destijds ook al bij, zoals de marxistisch-leninistische Volksmoedjahedien. Van Koerdische partijen, liberale groeperingen en studenten- en mensenrechtenbewegingen van toen kun je pendanten aanwijzen.

Een verschil is dat er nu veel meer vrouwen een leidende rol spelen. Een ander verschil is dat islamisten geen deel meer zijn van het verzet. In hun plaats zijn er monarchisten, adepten van het regime dat in 1979 instortte. Een halve eeuw terug scandeerden demonstranten vaak de naam van ayatollah Khomeini, toen nog in ballingschap in Frankrijk.

Oppositie tegen oppositie
De afgelopen weken werd er geroepen om Reza Pahlavi, de zoon van de sjah, in ballingschap in de VS. Terwijl het regime de protesten op ongekend bloedige wijze neersloeg, mondden demonstraties van Iraniërs in het buitenland uit in aanvaringen tussen aanhangers van Pahlavi en leden van de Volksmoedjahedien.

Het ayatollahregime is gehater dan ooit tevoren. Met de verdeeldheid van het verzet doet het nog regime altijd zijn voordeel. De in het buitenland meest zichtbare oppositiegroepen zijn ook de meest omstreden. De Volksmoedjahedien is een links-autoritaire, sektarisch geleide beweging. Monarchistische groepen wekken wantrouwen met portretten van de oude sjah.

Portretten van de zoon van de sjah maken het voor het ayatollahregime makkelijk de leugen te verspreiden dat de protesten het werk zijn van westerse landen, die net als voor 1979 een decadente vazal op de troon willen. Mensenrechtenactivist en Nobelprijswinnaar Narges Mohammadi – die meer dan tien jaar gevangen zat en in december opnieuw werd gearresteerd – ging zo ver de pro-sjahbeweging te bestempelen als 'oppositie tegen de oppositie'.

Rücksichtslose leider
Het is een kwestie van tijd voor in Iran nieuwe opstanden uitbreken. Een daarvan zal leiden tot het instorten van de Islamitische Republiek. Voorbeelden van volksopstanden waarin een regime bezweek waarvan de tegenstanders totaal andere doelen nastreefden, stemmen niet optimistisch. Het bekendst is de Russische revolutie.

De bolsjewieken waren binnen het verzet tegen de tsaar slechts een kleine, radicale, sektarische groep. Maar het was hun rücksichtslose leider, Vladimir Iljitsj Lenin, die in oktober 1917 zomaar de macht durfde te grijpen.

Aan het begin van de Iraanse revolutie eind 1978 waren aanhangers van een Islamitische Republiek een minderheid. Maar het was hun leider, de rücksichtslose ayatollah Khomeini, die meteen na terugkeer uit Frankrijk (1 februari 1979) in het machtsvacuüm kroop dat was ontstaan na de vlucht van de sjah (16 januari 1979). De zoon van de sjah was destijds 18. Hij is nu 65 en heeft een retourvliegtuig klaarstaan.

https://www.volkskrant.nl/columns-opinie/de-kloven-binnen-de-iraanse-oppositie-zijn-even-diep-als-in-de-tijd-van-de-sjah~bb276d4c/

Ace1

Iran waarschuwt VS: elke soort aanval geldt als totale oorlog tegen ons

Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris vrijdag gezegd tegen persbureau Reuters.

Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de aankomst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel in het Midden-Oosten in de komende dagen.

De functionaris voegde eraan toe dat alles in Iran 'in de hoogste staat van paraatheid' verkeert als gevolg van de aangekondigde Amerikaanse militaire opbouw in de regio. ,,We hopen dat die niet is bedoeld voor een echte confrontatie. Maar ons leger is voorbereid op het slechtste scenario", aldus de functionaris, die anoniem wil blijven.

Elke aanval, 'beperkt, onbeperkt, chirurgisch, kinetisch, hoe ze het ook noemen', zal worden gezien als een totale oorlogsdaad, aldus de functionaris, die stelt dat Iran in dat geval zo hard mogelijk zal terugslaan.

De Amerikaanse president Donald Trump zei donderdag dat er een 'armada' aan oorlogsschepen onderweg is naar de Perzische Golf bij Iran. Hij herhaalde zijn waarschuwing aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

https://www.ad.nl/buitenland/iran-waarschuwt-vs-elke-soort-aanval-geldt-als-totale-oorlog-tegen-ons~ada7f1dd/

Ace1

Iran ontkent Trumps claim over 800 uitgestelde executies

Teheran/genÈve- Iran heeft beklemtoond dat er geen 800 executies van demonstranten zijn uitgesteld, zoals de Amerikaanse president Donald Trump heeft beweerd. Er waren geen executies gepland, zei procureur-generaal Mohammad Movahedi Azad, die ook een geestelijke is. ,,Die bewering is volkomen onwaar en het getal is op niets gebaseerd", aldus Movahedi.

Movahedi kwam eerder in opspraak met dreigementen dat mensen betrokken bij geweld bij demonstraties de doodstraf riskeren. Volgens de Iraanse Revolutionaire Garde lokt ,,een buitenlands commandocentrum van inlichtingendiensten" geweld uit tijdens demonstraties.

De Iraanse regering denkt dat vooral Israël en de VS met behulp van geweld van groepjes in Iran een staatsgreep beogen.

De betogingen begonnen eind vorig jaar en waren gericht tegen de hyperinflatie. De protesten richten zich ook tegen het regime. Volgens de mensenrechtenchef van de VN, Volker Türk, zijn duizenden mensen omgekomen bij het neerslaan van betogingen en zijn massaal mensen opgepakt.

https://www.telegraaf.nl/buitenland/iran-ontkent-trumps-claim-over-800-uitgestelde-executies/126087265.html

Ace1

Trump: Amerikaanse 'armada' onderweg naar Iran, 'hoop die niet te hoeven gebruiken'

President Donald Trump heeft donderdag gezegd dat de Verenigde Staten een 'armada' onderweg hebben naar de Perzische Golf bij Iran, die hij hoopt 'niet te hoeven gebruiken'. Hij herhaalde zijn waarschuwingen aan Teheran om geen demonstranten te doden of het nucleaire programma te hervatten.

Trump dreigde Iran al herhaaldelijk aan te vallen als reactie op de gewelddadige repressie van de protestgolf in het land van de afgelopen weken. Vorige week leek hij daar evenwel op terug te komen, nadat Teheran geplande executies van demonstranten zou hebben opgeschort.

,,We hebben veel schepen die die kant opgaan, voor als het nodig is", zei Trump donderdag aan boord van het presidentiële vliegtuig Air Force One, op de terugweg van het World Economic Forum in het Zwitserse Davos. ,,Ik zou liever hebben dat er niets gebeurt, maar we houden het nauwlettend in de gaten."

Details over de vloot gaf de Amerikaanse president niet. Amerikaanse media meldden vorige week dat het vliegdekschip USS Abraham Lincoln, een van de grootste die de Amerikaanse marine bezit, vanuit de Stille Oceaan onderweg is naar het Midden-Oosten. Volgens Amerikaanse functionarissen arriveren het vliegdekschip en verschillende torpedobootjagers met geleide raketten de komende dagen in de regio.

De Iraanse staatstelevisie verklaarde eerder deze week dat in totaal 3117 mensen zijn omgekomen tijdens de grootschalige protesten tegen de regering, die met dodelijk geweld zijn neergeslagen. De in de VS gevestigde mensenrechtenorganisatie HRANA zegt sinds het begin van de protesten in Iran op 28 december 4519 doden te hebben geverifieerd in verband met de onrust. Onder hen zijn 4251 demonstranten. De protesten namen vorige week af.

Trump heeft ook meermaals gezegd dat de VS ingrijpen als Teheran zijn nucleaire programma zou hervatten na de Amerikaans-Israëlische aanvallen in juni op belangrijke locaties. ,,Als ze het opnieuw proberen, moeten ze naar een ander gebied gaan. We zullen ze daar ook net zo gemakkelijk treffen", zei hij tegen verslaggevers aan boord van Air Force One.

https://www.ad.nl/buitenland/trump-amerikaanse-armada-onderweg-naar-iran-hoop-die-niet-te-hoeven-gebruiken~a44f9bab/?slug_rd=1

Ace1

'Besluiteloosheid atoomprogramma zette Iraans regime op doodlopende weg'

Dat het streng-islamitische regime in Iran snel plaatsmaakt voor een nieuw bestuur, lijkt onwaarschijnlijk. De veiligheidstroepen blijven loyaal en de oppositie is te verdeeld.

Tegelijk staan de Iraanse leiders onder enorme druk: met veel geweld proberen ze de protesten in toom te houden. Het zal ze niet lukken om het land terug te laten keren naar stabiliteit, verwachten experts. Het regime heeft zichzelf de afgelopen jaren klemgezet. En het atoomprogramma speelde daarbij een hoofdrol.

Ondanks de groeiende impopulariteit onder de eigen bevolking, werd de macht van het regime de afgelopen decennia steeds groter. Vooral die van de opperste leider Ali Khamenei.

Meer gematigde instanties en politici, zoals de president, kwamen steeds meer op een zijspoor te staan, zegt de Iraans-Amerikaanse journalist Negar Mortazani. "De opperste leider is verantwoordelijk voor vrijwel elke beslissing en heeft over alles en iedereen vetomacht."

Met repressie, zoals het hard neerslaan van protesten, houdt het regime de bevolking koest. Veel Iraniërs met invloed zitten bovendien niet te wachten op een verandering van de status quo, zegt Midden-Oostendeskundige Erwin van Veen. "De huidige machthebbers en de veiligheidstroepen zijn grotendeels gecommitteerd aan de waarden van de Islamitische Republiek en zijn bereid die met grof geweld te handhaven. Als het bloedig moet, dan maar bloedig."

Écht bedreigend worden opstanden daardoor nooit:

Maar ondanks hun stevige grip op het land, lukt het de machthebbers niet om de oorzaak van de protesten aan te pakken. Dat heeft alles te maken met het Iraanse kernprogramma. Van Veen: "De protesten van dit moment zijn niet alleen politiek, maar ook economisch van aard. Teheran heeft een potje gemaakt van de economie door wanbeheer en door internationale sancties. Ze komen niet van de sancties af zonder het nucleaire dossier op te lossen."

Westerse landen stelden die sancties in omdat ze vermoeden dat Iran kernwapens ontwikkelt. Zelf zegt Iran geen wapens te willen maken met z'n atoomprogramma, maar het Westen vertrouwt dat niet.

Door de sancties kunnen Iraniërs veel minder handel drijven, waardoor de economie verslechtert. De politieke elite profiteert juist doordat zij via sluipwegen toch blijven handelen, onder meer via een schaduwvloot van olietankers. Van Veen: "Vooral de Revolutionaire Garde domineert grote sectoren van de economie. De 'echte' private sector staat grotendeels buitenspel."

Mortazani: "De economie werkt niet meer voor de middenklasse en de arbeidersklasse. Hun leven is alleen maar slechter geworden."

'Khamenei durft niet te kiezen'
Voor een stabielere toekomst voor Iran had Khamenei "moeten kiezen tussen het volledig opdoeken van het nucleaire programma of het verder militariseren ervan", zegt Van Veen. "Maar dat heeft hij nooit gedurfd."

Khamenei ziet beide keuzes als gevaarlijk. Hij voelt zich te bedreigd door Israël en de VS om het atoomprogramma, dat een potentieel afschrikmiddel vormt, stop te zetten. Het daadwerkelijk bouwen van kernwapens zou Iran uiteindelijk veiligheid kunnen bieden, "want proberen een regime dat atoomwapens heeft omver te werpen, is niet verstandig", zegt Van Veen. Maar als het Westen te snel doorheeft dat Iran echt kernwapens maakt, lokt dat juist een harde militaire reactie uit.

Vorig voorjaar leek er even een uitweg uit dit dilemma, toen de VS en Iran onderhandelden over nieuwe afspraken over het atoomprogramma. Dat had de sancties kunnen verlichten. Maar Israëlische, en later ook Amerikaanse, aanvallen op Iraanse nucleaire installaties maakten een einde aan die gesprekken.

Analisten denken dat het programma hoogstens een stevige klap kreeg. Maar de Amerikaanse president Donald Trump, die nu dreigt met militair ingrijpen in Iran, beschouwt het Iraanse kernprogramma als uitgeschakeld. Dat maakt eventuele nieuwe onderhandelingen met de VS ingewikkeld, want het is onduidelijk wat de Amerikanen van Iran willen.

Hoe dan ook "voelt het regime zich sinds vorige zomer nog meer bedreigd van buitenaf", zegt Mortazani. Dat maakt de keuze voor volledig opdoeken of juist opvoeren nog lastiger.

Intussen zakt Iran economisch steeds verder weg, wat nu samenvalt met de Amerikaanse dreiging en binnenlandse boosheid over het repressieve regime. "Je ziet hier een reeks met elkaar verweven existentiële crises waar de regering geen overtuigend antwoord op heeft", zegt Gregg Calstrom, Midden-Oosten-correspondent voor het tijdschrift The Economist. "Er is sprake van een diepe legitimiteitscrisis voor de Islamitische Republiek. Maar ik denk dat het regime niet te stoppen is."

Ook Van Veen acht het onwaarschijnlijk dat Amerikaans ingrijpen of druk van binnenuit het Iraanse regime op een heel andere koers zal zetten. Vooralsnog is de reflex van de machthebbers: meer repressie. "Maar ze zijn bezig een doodlopende weg verder in te gaan."

https://nos.nl/nieuwsuur/artikel/2598570-besluiteloosheid-atoomprogramma-zette-iraans-regime-op-doodlopende-weg

Ace1

Nu in Iran internet platligt, probeert nieuwssite Zamaneh de Iraniërs weer via de radio te bereiken

Het Iraanse nieuwsplatform Zamaneh Media opereert vanuit Amsterdam om mensen in Iran van onafhankelijke informatie te voorzien. Sinds de internetafsluiting door het Iraanse regime zoekt de redactie naar creatieve manieren om haar publiek te bereiken.

Nasim Roshanaei zit midden in een vurige uiteenzetting over de leugens die de Iraanse staatsmedia verspreiden, als haar collega Rieneke van Santen haar onderbreekt. 'Ik krijg een mailtje binnen', zegt Van Santen, wijzend op haar scherm. 'We hebben waarschijnlijk een uitzendplek op de korte golf.'

Roshanaei, hoofdredacteur van het Iraanse nieuwsplatform Zamaneh Media, kijkt haar zakelijk directeur aan met een mengeling van hoop en ongeloof. 'Echt waar? Hoe dan?' De vrouwen lachen. Voor het eerst sinds de protesten in Iran zijn losgebarsten, lijkt er goed nieuws te vieren.

De redactie van Zamaneh (Perzisch voor 'tijd') is gevestigd in een kantoorgebouw in Amsterdam. Aan de buitenkant wijst niets erop dat hier een progressief Iraans geluid de wereld in wordt geslingerd, op het bordje bij de bel staat nog de naam van de vorige huurders. 'Het Iraanse regime heeft een enorme hekel aan Zamaneh', aldus Van Santen. 'Ze bestoken ons met digitale aanvallen, ons fysieke adres is geheim.'

Cultstatus
Zamaneh is een site voor analyse, interviews en achtergronden over Iran, met een focus op kunst, cultuur en mensenrechten. In links-progressieve kringen in Iran heeft de site een cultstatus. 'We waren de eersten die in het Perzisch schreven over lhbti'ers in Iran', vertelt Roshanaei. 'En we publiceerden al heel vroeg over klimaatvraagstukken.'

Maar de laatste weken staat de productie logischerwijs geheel in het teken van de demonstraties en de brute wijze waarop die door het regime worden neergeslagen. Door de internetafsluiting in Iran is Zamaneh aangewezen op de spaarzame momenten dat telefoonverkeer mogelijk is. Roshanaei: 'Iraniërs in de diaspora die gebeld worden, nemen de gesprekken op en delen de audio's op sociale media. Dat gebruiken we als input om de situatie te schetsen.'

De berichten stemmen somber: 'Iedereen kent wel iemand die is gedood bij de protesten, of gewond is geraakt', zegt Roshanaei. 'Angst heerst. Er zijn massa-arrestaties. Veel mensen zijn teleurgesteld omdat hulp van de Amerikanen is uitgebleven en tegelijk bang voor het moment dat er misschien alsnog bombardementen komen.'

Volgens Roshanaei is de roep om de val van het regime luider dan ooit. 'Het regime zei altijd: 'Economisch gaat het slecht, maar dat komt door de sancties. En we zorgen wel voor jullie veiligheid.' Dan wezen ze naar de verwoestende oorlogen in buurlanden Irak en Afghanistan. Maar toen het afgelopen zomer Israëlische bommen regende op Teheran, was dat laatste argument ook verbrijzeld. Mensen hebben niets meer te verliezen.'

Subsidies teruggeschroefd
Zamaneh werd twintig jaar geleden opgericht met subsidie van de Nederlandse regering. Iran bungelt onderaan de lijstjes voor wat betreft persvrijheid, en Nederland vond het van belang om onafhankelijke berichtgeving te steunen. Maar door bezuinigingen is die financiering grotendeels opgedroogd.

Ook andere Europese landen hebben hun ontwikkelingsbudgetten flink teruggeschroefd. De Amerikaanse president Donald Trump staakte begin dit jaar zelfs alle financiering van hulp- en mensenrechtenorganisaties. Dit alles heeft grote gevolgen: 'In 2024 hadden we een redactie van acht vaste krachten', vertelt Roshanaei. 'Nu zijn alleen de adjunct-hoofdredacteur en ik nog in dienst.'

De redactieruimte, met veertien werkplekken en een grote vergadertafel, voelt daardoor wat ruim aan. Ook omdat de freelancers niet in Nederland wonen. 'We werken met gevluchte Iraanse journalisten die verspreid over Europa, Amerika en Canada wonen. Daarnaast hebben we een netwerk van correspondenten in Iran; die schrijven doorgaans alleen onder pseudoniem.'

Onder druk gezet
Roshanaei was in Iran actief in de studentenbeweging. In 2008 werd ze opgepakt en op borgtocht vrijgelaten. Ze vluchtte, kreeg asiel in Nederland en werkt sinds 2013 voor Zamaneh.

Teruggaan naar Iran zou arrestatie betekenen. 'De veiligheidsdiensten hebben aangeboden mijn dossier schoon te vegen als ik stop bij Zamaneh en publiekelijk steun voor het regime uit. Van andere redacteuren zijn familieleden in Iran onder druk gezet, gelukkig is niemand gezwicht.'

Ze houdt haar telefoon nauwlettend in de gaten. 'Eerder deze week lukte het mijn moeder erdoorheen te komen', vertelt ze. ''Nasim, ik ben...', zei ze, waarna de verbinding werd verbroken.' Roshanaei zucht: 'Van mijn zusje weet ik alleen dat ze misschien mee zou demonstreren.'

In de beginjaren maakte Zamaneh radio, maar op een gegeven moment werd besloten te stoppen met uitzendingen via de ether. 'We moesten keuzes maken met het beperkte budget, dus we stapten over op volledig digitaal', aldus Van Santen. 'We gebruiken daarbij VPN-diensten vanwege de censuur, maar nu het internet platligt, kunnen we ons publiek niet meer bereiken.'

Blokkades omzeilen
Tot voor kort had Zamaneh nog een manier om internetblokkades te omzeilen. De Amerikaanse organisatie NetFreedom Pioneers stuurde via satelliettelevisie een digitaal pakket naar Iran, met daarin onder meer publicaties van Zamaneh, andere onafhankelijke media en mensenrechtenorganisaties. Met een usb-stick konden Iraniërs die informatie aftappen en onderling verspreiden.

Maar ook die service is eerder dit jaar gekortwiekt door Trumps bezuinigingen. Vandaar dat Van Santen deze week koortsachtig op zoek ging naar een plek in de ether. Met succes, zo blijkt als er een tweede mail binnenkomt. 'Vanaf maandag kunnen we uitzenden', zegt ze glunderend.

Roshanaei loopt naar de radiostudio op de redactie, die klaar is voor gebruik. Bij gebrek aan redacteuren zal ze de uitzendingen zelf maken. 'Vroeger heb ik ook radio gemaakt voor Zamaneh', zegt ze monter. 'En de jingles liggen er nog.'

Er is nog wel een vraag die openstaat: 'Hoe kunnen we de mensen in Iran laten weten dat ze ons op de radio kunnen ontvangen?'

https://www.volkskrant.nl/buitenland/nu-in-iran-internet-platligt-probeert-nieuwssite-zamaneh-de-iraniers-weer-via-de-radio-te-bereiken~b71c933d/

Ace1

Ayatollah Khamenei erkent: duizenden doden bij protesten Iran

Bij de protesten in Iran van afgelopen weken zijn duizenden doden gevallen, erkent ook de geestelijk leider van het land ayatollah Khamenei.

Het is voor het eerst dat de geestelijk leider van het land dergelijke cijfers noemt. Mensenrechtenorganisaties schatten dat bij de grootschalige protesten tot nu toe ruim 3000 mensen zijn gedood.

In een televisietoespraak zei Khamenei dat sommige demonstranten "op brute en inhumane wijze zijn gedood". Hij legde de schuld bij gewapende relschoppers die zich voordoen als demonstranten, zonder dat hij daarvoor bewijs leverde.

Volgens hem zijn aartsvijanden de Verenigde Staten en Israël daarbij betrokken. "Wij beschouwen de Amerikaanse president als een crimineel vanwege de slachtoffers die zijn gevallen en tot de schade en schande die dat heeft veroorzaakt voor het Iraanse volk."

Khamenei beschuldigde president Trump van directe betrokkenheid bij de onlusten:

Het Iraanse regime treedt hard op tegen demonstranten, die in vrijwel het hele land de straat op gaan. De demonstraties begonnen uit onvrede met de stijgende prijzen, maar groeiden al gauw uit tot protesten tegen de repressie van het streng islamitische bewind.

De afgelopen dagen lijkt het aantal demonstraties af te nemen, maar dat is lastig te controleren. Naast het harde neerslaan van de betogingen sloot de overheid namelijk ook internet af in veel gebieden. Daardoor duurt het soms langer voordat beelden naar buiten komen.

Betogingen in het buitenland
Opnieuw zijn gevluchte Iraniërs vandaag in meerdere landen de straat op gegaan om de demonstranten een hart onder de riem te steken en de val van het regime te eisen. Onder meer in Zwitserland, het Verenigd Koninkrijk en Italië waren demonstraties.

Daarbij sprak een deel van de betogers hun steun uit voor Reza Pahlavi, de zoon van de in 1979 afgezette shah. Zo hielden mensen in Zürich een bord omhoog met de oude Iraanse vlag en de tekst "King Reza".

Ook op het Malieveld in Den Haag waren honderden demonstranten. Ook hier droegen sommigen afbeeldingen mee van Pahlavi. Ook wapperden ze met de vlag van Iran van voor de Islamitische revolutie.

Een video is op onderstaande link te bekijken.

https://nos.nl/collectie/14010/artikel/2598546-ayatollah-khamenei-erkent-duizenden-doden-bij-protesten-iran

Ace1

Iraans regime zit in het nauw, maar voor een revolutie is meer nodig

De lijkzakken op straat getuigen van de bloedige wijze waarop het Iraanse regime een protestgolf de kop in probeert te drukken. De opperste religieuze leider, ayatollah Khamenei, lijkt nooit eerder zo zwaar onder druk te hebben gestaan als nu. Boven op de massaprotesten hangt een militaire aanval door de VS in de lucht.

Experts beamen dat de situatie nu anders is dan bij eerdere grootschalige protesten in Iran. Toch is het nog maar de vraag of het tot de val van het regime leidt. "Van een revolutionaire situatie zijn we echt nog verwijderd", zegt Midden-Oostendeskundige Erwin van Veen van Clingendael.

Om te beginnen zijn op sociale media nog geen beelden opgedoken van militairen die weigeren hun bevelen uit te voeren. Of van soldaten die overlopen naar de kant van de demonstranten. Het beeld van de protesten is sowieso onduidelijk: het regime heeft het internet platgegooid.

"Geen enkele revolutie is mogelijk zonder dat minimaal een deel van de strijdkrachten deserteert of zich neutraal opstelt", zegt Hazem Kandil. Hij is verbonden aan de Britse Universiteit van Cambridge en schreef het boek The Power Triangle, over regimewisselingen en hoe machthebbers zich daartegen beschermen.

De sterkste militaire macht binnen Iran is de Revolutionaire Garde. Deze elitetroepen staan onder direct bevel van de ayatollah. Behalve grote politieke en militaire macht heeft de garde ook de Iraanse economie in zijn greep.

"Alles is mogelijk, maar het zal moeilijk zijn om de Revolutionaire Garde de kant van de demonstranten te laten kiezen", legt Kandil uit. Gardisten zijn sterk geïndoctrineerd en worden streng gemonitord. Kandil denkt daarom dat de politie of het leger eerder zullen overstappen naar de protestbeweging.

'Miljoenen mensen nodig'
Daarvoor moet de protestgolf op zijn minst aanhouden, maar eigenlijk nog verder aanzwellen. "We hebben enkele honderdduizenden demonstranten gezien verspreid over verschillende steden op hetzelfde moment, maar voor een revolutie heb je miljoenen mensen nodig", zegt Peyman Jafari. Hij is Iran-kenner en historicus en heeft onderzoek gedaan naar revoluties.

Jafari benadrukt dat nog allerlei andere scenario's mogelijk zijn, maar dat de geest niet zomaar terug in de fles gaat. De vastberadenheid van de demonstranten, van wie er inmiddels naar schatting enkele duizenden zijn gedood, laat volgens Jafari zien dat er wel een potentie is voor een brede volksopstand.

Staking
Bij de revolutie tegen de sjah in 1979 was er sprake van een algehele staking. Ook nu hebben de winkeleigenaars van de bazaars het werk neergelegd. "Maar de economie is de afgelopen decennia veranderd. De bazaar speelt nu niet meer zo'n grote rol als vroeger", legt Jafari uit.

Vrachtwagenchauffeurs, ambtenaren, voedselproducenten, staalarbeiders en medewerkers uit de olie-industrie: voor een geslaagde opstand zouden al deze groepen massaal moeten staken volgens Jafari. "Dat zien we nu nog niet." Aangezien er met scherp wordt geschoten op betogers, is dat volgens hem ook niet vreemd.

De repressie is de afgelopen jaren extremer geworden, dat is onder meer terug te zien in het aantal executies:

Hoe sterker de oppositie verenigd is, hoe eerder andere ontevreden burgers zich aansluiten bij een opstand. "We moeten afwachten of de demonstranten zich de komende dagen kunnen verenigen onder een charismatische leider." Dat is volgens Kandil eveneens een sterke indicatie dat een revolutie kans van slagen heeft, of dat hervormingen kunnen worden afgedwongen.

Maar juist in Iran, met ruim 90 miljoen inwoners en talloze etnische groepen, is de oppositie lastig verenigbaar gebleken. Dat komt onder meer doordat het regime verdeeldheid aanwakkert en keihard optreedt tegen dissidenten. Kandil: "Bij de revolutie in 1979 was er een sterk netwerk van samenwerkende oppositiegroepen, maar zoiets is nu nog niet zichtbaar vanuit het buitenland."

Zoon van de sjah
Reza Pahlavi, de zoon van de in 1979 afgezette sjah, profileert zichzelf als boegbeeld van de huidige protesten. "Het ingewikkelde is dat hij net zo verenigend als verdelend werkt", aldus Jafari. Uit peilingen blijkt dat ongeveer een derde van de Iraniërs hem steunt en een derde juist fel tegenstander is.

"Minderheden denken bij hem aan Perzisch nationalisme en onderdrukking. Terwijl de harde kern achter Pahlavi sterk in hem gelooft en een terugkeer van de monarchie wil." Voor anderen staat de voormalige kroonprins volgens Jafari vooral symbool voor de collectieve afkeuring van het huidige regime.

Eenheid
Ondertussen lijkt de kans op een coup van binnenuit de Iraanse elite voorlopig klein, zegt Van Veen. Dat komt doordat vertrouwelingen van de ayatollah al zo veel macht naar zich toe hebben getrokken in reactie op eerdere massaprotesten, legt hij uit.

"De elite bestaat uit mensen die zich identificeren met de Islamitische Revolutie. Zolang die eenheid blijft, zal het regime bruut geweld blijven inzetten", zegt Van Veen.

Een militaire aanval door de VS kan de situatie in een stroomversnelling brengen, maar het effect hangt sterk af van hoe groot en succesvol de aanval is en wat de doelwitten zijn. "President Trump heeft duidelijk gemaakt dat alle opties op tafel liggen", zei de Amerikaanse VN-ambassadeur gisteravond.

https://nos.nl/collectie/14010/artikel/2598375-iraans-regime-zit-in-het-nauw-maar-voor-een-revolutie-is-meer-nodig

Ace1

Waarom doet Israël nu niks in Iran? 'Misschien is er sprake van een geheime strategie'

Er is geen land in de wereld dat het Iraanse ayatollah-regime zo graag weg wil hebben als de staat Israël. Maar wie denkt dat premier Netanyahu militair wil ingrijpen, heeft het mis. Israël houdt zich de afgelopen weken opvallend stil rondom de massale protesten tegen het bewind van ayatollah Khamenei.

Een omverwerping van het ayatollah-regime zal ongetwijfeld met gejuich worden ontvangen in Israël. Maar hoewel politiek Jeruzalem de ontwikkelingen op de voet volgt, denkt het nog niet aan een militaire confrontatie. Woensdag zou Netanyahu de Amerikaanse president Trump hebben gevraagd om het uitvoeren van luchtaanvallen uit te stellen, meldt The New York Times.

,,Dat is verrassend", zegt de Israëlische Iran-expert Beni Sabti, die in 1987 vanuit Iran naar Israël vluchtte, tegen deze site. ,,Veel analisten stellen de vraag waarom Israël zich zo afzijdig houdt. Misschien is er sprake van een geheime strategie waar wij nog geen weet van hebben."

Twee mogelijke redenen
In de Amerikaanse media gaan twee mogelijke antwoorden rond. Er zou bezorgdheid bestaan dat de Israëlische defensiesystemen onvoldoende voorbereid zijn op een grootschalige tegenaanval. Daarnaast vond Israël dat het Amerikaanse plan onvoldoende was uitgewerkt en niet de gewenste schade aan het Iraanse regime zou toebrengen.

Ondanks de terughoudendheid nu, heeft Netanyahu nooit een geheim gemaakt van zijn rivaliteit met de ayatollahs. De Israëlische premier waarschuwt al sinds de jaren 80 voor het regime in Teheran. Hij noemt Iran de grootste existentiële bedreiging voor Israël en vreest voor een nucleair bewapende tegenstander. Die dreiging zou vorig jaar (tijdelijk) zijn weggenomen na de zogeheten twaalfdaagse oorlog.

Samenwerking VS en Israël
Toen hielp de Amerikaanse president Trump Israël door ondergrondse nucleaire faciliteiten te bombarderen. Volgens Iran-kenner Sabti moeten de Amerikanen en Israëliërs ook deze keer samen optrekken. ,,Als er iets gaat veranderen in Iran, zal dat niet alleen van binnenuit komen. Er zal buitenlandse betrokkenheid nodig zijn."

Ook als een Iraanse aanval niet direct verwacht wordt, verhoogt Israël het dreigingsniveau. Het Israëlische leger (IDF) blijft volledig voorbereid op een aanval uit Iran, laat een woordvoerder weten. Alle verdedigingssystemen zijn aan het begin van het weekend maximaal paraat.

Schuilkelders open
Gemeenten in Zuid-Israël hebben aangekondigd dat ze de openbare schuilkelders openen. In de Israëlische supermarkten valt een aantal lege schappen op, maar de volgepakte bars in Tel Aviv vertellen een heel ander verhaal. Veel Israëli's dachten te weten wanneer een nieuwe Iranoorlog zou uitbreken, maar die voorspellingen kwamen niet uit.

Volgens Haaretz-journalist Amos Harel heeft Netanyahu wel zijn ministers opgeroepen om hun mond te houden over de Iraanse kwestie. Te harde oorlogsretoriek zou de strategie van afwachten kunnen schaden en ongewenste reacties uit Iran kunnen tot gevolg kunnen hebben.

Interventie
Israëliërs sympathiseren alom met de Iraanse demonstranten en hopen dat zij alsnog de val van het ayatollah-regime kunnen bewerkstelligen. Veel Israëliërs wijzen naar de dubbele standaarden bij demonstranten die tegen de vernietigingsoorlog in Gaza protesteerden. Die zouden nu niet massaal achter Iraniërs staan, maar stellen dat Israël geen recht heeft op militaire interventie.

Uiteindelijk gaat het enkel om wat Trump met Iran wil. De president lijkt inmiddels mildere taal uit te slaan, nadat hij eerder deze week nog hulp beloofde aan de demonstranten. Hij zou hebben gehoord dat Iran haar demonstrerende burgers niet gaat executeren.

Een Israëlische of Amerikaanse aanval ziet Iran-kenner Sabti daarom niet snel meer gebeuren. ,,Met iemand als Trump is het altijd afwachten. Hij handelt volgens zijn eigen logica en is moeilijk te voorspellen."

Rusland biedt bemiddeling aan
De Russische president Poetin bood premier Netanyahu vrijdag telefonisch zijn hulp aan bij de bemiddeling in het conflict met Iran. Poetin zou voorstander zijn van het intensiveren van de politieke en diplomatieke inspanningen om de stabiliteit en veiligheid in de regio te waarborgen, aldus het Kremlin.

https://www.ad.nl/buitenland/waarom-doet-israel-nu-niks-in-iran-misschien-is-er-sprake-van-een-geheime-strategie~a210a058/

Benji87

#2259
Amerikaanse marineschepen onderweg naar Perzische Golf

Het Amerikaanse vliegdekschip USS Abraham Lincoln is samen met vier torpedojagers op weg naar de Perzische Golf. Dat melden onder meer Forbes en News Nation. De schepen waren tot voor kort actief in de Zuid-Chinese Zee en worden in de loop van volgende week in het Midden-Oosten verwacht. De missie is (nog) niet officieel bekendgemaakt. De Amerikaanse marine heeft al luchtverdedigings- en commandofregatten in het gebied.

Bron: nu.nl live feed

Het lijkt erop dat USAF ook op grote schaal middelen aan het verschuiven is naar het midden oosten. Al ken ik deze bron niet zo goed.

https://grokipedia.com/page/2026_US_Air_Force_deployment_to_the_Middle_East