De Eurozone en haar problemen

Gestart door KapiteinRob, 02/05/2010 | 22:09 uur

Flyguy

Citaat van: Huzaar1 op 05/10/2024 | 11:59 uurEu grootmacht, financieel valt NLD daar ook onder. Ben benieuwd naar ons standpunt nu.

Nederland wordt gezien als de bankier, maar niet een financiële grootmacht.

Huzaar1

Eu grootmacht, financieel valt NLD daar ook onder. Ben benieuwd naar ons standpunt nu.
"Going to war without France is like going deer hunting without your accordion" US secmindef - Jed Babbin"

Ace1

Europese grootmachten pleiten voor aanpassing van bankregels EU

Duitsland, Frankrijk en Italië hebben de Europese Unie gevraagd om minder strenge financiële regels voor de bankensector, meldt Bloomberg. In een gezamenlijke brief aan de EU pleiten de landen ervoor dat de regelgeving voor banken wordt aangepast, zodat ze gelijk kunnen concurreren met banken in andere landen buiten de EU.

Volgens Bloomberg pleiten de drie landen voor een 'gelijk speelveld' in de bankensector, waarbij ze benadrukken dat overmatige regelgeving de concurrentiekracht van de EU kan ondermijnen. Ze roepen op om de aandacht te verschuiven naar maatregelen die de groei van de Europese financiële sector stimuleren. In hun brief benadrukken ze dat 'de financiële sector niet immuun mag zijn voor de discussie over de dalende concurrentiekracht van Europa,' meldt Bloomberg.

Ook wordt aan de nieuwe Europese Commissie gevraagd om op korte termijn geen grote nieuwe initiatieven in de financiële sector te starten.

VS en VK
In landen zoals de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk zijn al versoepelingen doorgevoerd. De VS heeft eerder al plannen afgezwakt voor het implementeren van de laatste ronde van de post-crisis bankhervormingen, bekend als het Basel Endgame. Ook in het Verenigd Koninkrijk werden versoepelingen doorgevoerd en worden die door de banken positief ontvangen, laat Bloomberg weten.

'Te veel regelgeving zal onze concurrentiekracht verzwakken'
Franse president Emmanuel Macron over de kwestie
Voorstellen
In de brief wijzen de drie landen op zes specifieke gebieden waar aanpassingen in de regelgeving nodig zijn. Zo pleiten ze voor wijzigingen in regels die banken benadelen bij hun handelsportefeuilles, het verlagen van de administratieve lasten, en het stroomlijnen van bestaande regelgevingen. Daarnaast vragen ze om meer flexibiliteit in het opstellen van nieuwe regels en dringen ze aan op een herziening van de 'green asset ratio,' de maatstaf die de duurzaamheid van bankinvesteringen beoordeelt.

Frankrijk, Duitsland en Italië dringen erop aan dat de Europese Commissie snel maatregelen neemt om de concurrentiepositie van Europese banken te versterken. Ze pleiten bovendien voor een tussentijdse evaluatie van de bankensector, aldus Bloomberg.

https://www.bnr.nl/nieuws/internationaal/10558157/europese-grootmachten-pleiten-voor-aanpassing-van-bankregels-eu?itm_source=https%3A%2F%2Fwww.bnr.nl%2Fnieuws%2Finternationaal%2F10558152%2Firan-richt-pijlen-op-energie-infrastructuur-bij-vergeldingsaanval-israel&itm_campaign=artikel&itm_medium=meest_gelezen

Ace1

Nederland en België aan kop met hoogste inflatie van eurozone

Van alle eurolanden hebben Nederland en België op dit moment de hoogste inflatie. Dat blijkt uit nieuwe cijfers van het Europese statistiekbureau Eurostat.
De inflatie in de landen met de euro is in september gemiddeld gezakt tot 1,8 procent.

In België kwam de inflatie uit op 4,5 procent. De Nederlandse inflatie kwam op basis van de Europese rekenmethode in september uit op 3,3 procent. Estland staat op de derde plaats van eurolanden met het hoogste inflatiecijfer: 3,2 procent.

Ierland had het laagste inflatiecijfer met slechts 0,2 procent. Ook Litouwen, Italië, Slovenië en Finland hadden een inflatie van minder dan 1 procent.

Dat de inflatie in de eurolanden nu 1,8 procent is, betekent dat de inflatie eindelijk weer onder het streefdoel van de Europese Centrale Bank (ECB) ligt. Dat is voor het eerst sinds april 2021. Als de inflatie in Europa rond de 2 procent ligt, kan de ECB de rente verlagen.

De ECB is al bezig de rente te verlagen nu de inflatie steeds verder afneemt en dichter bij de 2 procent komt. In september ging de rente voor de tweede keer met een kwart procentpunt omlaag. Mogelijk komt de centrale bank later deze maand met een nieuwe verlaging.

Europese rekenmethode verschilt van CBS-methode
De door de Europese Unie afgesproken rekenmethode houdt geen rekening met de kosten voor wonen in een eigen woning. Daarom verschilt het Nederlandse inflatiecijfer van Eurostat vaak van het cijfer dat het CBS meldt. In september kwam het CBS uit op 3,5 procent, terwijl Eurostat 3,3 procent berekende.

https://www.nu.nl/economie/6330109/nederland-en-belgie-aan-kop-met-hoogste-inflatie-van-eurozone.html

Ace1

Nieuwe topvrouw voor Commerzbank in strijd tegen UniCredit

Nieuws Commerzbank krijgt voor het eerst een vrouw aan de top. Financieel directeur Bettina Orlopp is benoemd tot bestuursvoorzitter van de tweede bank van Duitsland. Zij zal het opnemen tegen het Italiaanse UniCredit dat mogelijk op een overname van Commerzbank aast. Dat zou een van de grootste overnames in de Europese bankensector in lange tijd worden.

Ook bindt Orlopp dan de strijd aan met topman Andrea Orcel van UniCredit. Orcel is een bekende, maar ook omstreden naam in de Europese bankensector. Hij is in Nederland weleens de 'sloper' van ABN AMRO genoemd. In 2007 was de Italiaan als zakenbankier van het Amerikaanse Merrill Lynch het brein achter de opsplitsing van ABN AMRO.

De 54-jarige Orlopp neemt het roer over van topman Manfred Knof, die eerder al had aangegeven per eind 2025 te vertrekken. Ze werd al gezien als de meest waarschijnlijke opvolger van Knof. Haar benoeming is nu naar voren gehaald in verband met alle perikelen rond UniCredit dat bezig is het belang in de 154 jaar oude Commerzbank steeds verder te vergroten. Orlopp heeft al gezegd een overname door UniCredit niet te zien zitten. Knof zal nu waarschijnlijk op korte termijn afscheid nemen van Commerzbank.

Banenverlies

In Duitsland spelen grote zorgen dat bij een overname van Commerzbank door UniCredit veel banen verloren kunnen gaan en dat de dienstverlening van de bank aan het Duitse bedrijfsleven geraakt wordt. Orlopp verklaarde bij haar benoeming dat de strategie van de bank effectief is en dat Commerzbank succesvol het hoofd zal bieden aan toekomstige uitdagingen.

Orcel stelde woensdag dat volgens hem de prestaties van Commerzbank verbeterd kunnen worden. Hij zei ook graag in gesprek te gaan met de bank en alle belanghebbenden over een mogelijke vergroting van het belang. Maar UniCredit kan dit belang ook onveranderd houden of weer verkopen, aldus de topman. Orcel zei verder dat UniCredit geen plek in de raad van commissarissen van Commerzbank nastreeft.

De topman heeft eerder ook gezegd geen vijandelijke overname van Commerzbank te plannen. De Duitse overheid is nog altijd een grote aandeelhouder van Commerzbank. Het ministerie van Financiën zei woensdag dat er grote risico's zijn verbonden aan vijandige overnamepogingen. Bondskanselier Olaf Scholz uitte maandag nog kritiek op het handelen van UniCredit richting Commerzbank dat volgens hem agressief en ongepast is.

https://www.nd.nl/varia/varia/1240336/nieuwe-topvrouw-voor-commerzbank-in-strijd-tegen-unicredit

Ace1

Het failliet van de Europese begrotingsregels: Frankrijk houdt zich er nu al niet aan

Op basis daarvan is de deadline een beetje opgerekt naar medio oktober. Maar Frankrijk is één van die landen op het strafbankje en zegt nu al dat die deadline ook niet wordt gehaald. Het land wil uitstel tot eind oktober. Dan kom je denk ik met een groot probleem. De Europese Commissie komt zo in een onmogelijke positie terecht. Dan zegt de Commissie mogelijk tegen Frankrijk dat de plannen leuk zijn, maar ze niet ver genoeg gaan.

Hoe kijk je daar naar?
Eigenlijk zou de Commissie dat moeten zeggen. Dit is namelijk de eerste test van de nieuwe begrotingsregels. Als je landen nu al weg laat komen, dan zijn ze echt niets waard. Maar als het gebeurt, dan wordt Frankrijk boos en krijg je spanningen tussen Parijs en Brussel. Als je het niet doet, dan weet iedereen dat de nieuwe begrotingsregels niets voorstellen.

Welke houding moet Brussel aannemen richting Frankrijk?
Ik kan mij voorstellen dat je in de richting van zo'n land enige coulance hebt als dit de eerste of tweede keer zou zijn als Frankrijk zich niet aan de regels houdt. Maar Frankrijk heeft zich eigenlijk maar een paar jaar sinds de invoering van de euro, 'ongeveer' aan de regels gehouden en alle andere jaren niet. Dat ze nu in een ingewikkelde politieke situatie zit, dat is nou eenmaal zo. Maar de regels zijn nu heel helder en daar heeft het land zich aan te houden.

Hoe staat de economische situatie ervoor in Frankrijk?
Het begrotingstekort is behoorlijk en gaat richting de 6 procent van het bruto binnenlands product, terwijl de uiterste grens 3 procent. Daarom zijn er veel plannen nodig en niet alleen één A4'tje om het recht te breien.

Hot take, maar kan samenwerking binnen een geldmarktunie niet helpen?
We hebben kortgeleden het rapport van Mario Draghi ontvangen. Eén van de belangrijkste aanbevelingen die er in staat is samenwerken op Europees niveau. Ik ben één van de eerste die zegt dat er veel zaken zijn die beter te regelen zijn op Europees niveau met samenwerking. Dat vereist ook dat je samen geld gaat ophalen. Bijvoorbeeld voor de defensie van Europa. Dat kunnen de landen niet afzonderlijk en moet je Europees aanpakken. Daar kan je ook iets voor zeggen ten opzichte van grote infrastructurele projecten met het oog op de toekomst van de economie. Maar mijn punt is dat het vertrouwen onderling ons nekt. Dat komt voor een groot deel uit het feit dat veel landen sinds de invoering van de euro zich niet houden aan de regels. Nu hebben we de regels versoepeld en het makkelijker gemaakt voor de eeuwige zondaars om zich eraan te houden. En de regels zijn nog niet eens 2, 3 maanden oud en Frankrijk houdt zich er al niet aan en lijkt ook niet van plan zich eraan te gaan houden.

https://www.bnr.nl/nieuws/columns-opinie/10557457/het-failliet-van-de-europese-begrotingsregels-frankrijk-houdt-zich-er-nu-al-niet-aan


Ace1

Regering Italië vindt dat Duitsland niet moet zeuren als grote Italiaanse bank een Duitse bank wil overnemen

De Italiaanse grootbank UniCredit doet opzichtige pogingen om een overname van de Duitse Commerzbank mogelijk te maken.

De Duitse regering van Olaf Scholz staat daar kritisch tegenover.

Maar de Italiaanse regering ergert zich intussen ook aan het Duitse verzet.

In Italiaanse regeringskringen is irritatie aan het ontstaan over de grote weerstand in Duitsland tegen een mogelijke overname van Commerzbank door het Italiaanse UniCredit. Dat melden bronnen in Rome aan persbureau Bloomberg.

Zo vinden functionarissen van de regering van premier Giorgia Meloni het vreemd dat Duitsland pleit voor meer Europese samenwerking, maar dan wel tegenstander is van een overname van Commerzbank door een Europese branchegenoot.

UniCredit nam eerder deze maand verrassend een belang van 9 procent in Commerzbank en maandag werd nog bekend dat de grootste bank van Italië dit belang vergroot naar 21 procent. Daarmee wordt UniCredit de grootste aandeelhouder van de tweede bank van Duitsland en er zijn dus speculaties over een volledige overname.

Bij Commerzbank, vakbonden en de Duitse overheid zijn er echter grote zorgen over een mogelijke Italiaanse overname, mede door vrees voor omvangrijk banenverlies.

Maar volgens de ingewijden zijn er ook frustraties over het handelen van UniCredit-topman Andrea Orcel richting Commerzbank. Volgens sommige overheidsfunctionarissen gaat Orcel namelijk erg agressief te werk en kan dat de betrekkingen tussen Italië en Duitsland schaden.

Duitse bondskanselier Scholtz kritisch over agressieve opstelling Italiaanse grootbank
Bondskanselier Olaf Scholz uitte maandag nog kritiek op het handelen van UniCredit. Hij zei in New York dat de regering het "niet gepast" vindt "om zonder enige samenwerking, overleg of afstemming te proberen op een agressieve manier bedrijven over te nemen". Volgens Scholz heeft Berlijn "zeer duidelijk gemaakt dat we dit niet als passend gedrag zien in Europa en in Duitsland".

Topman Orcel van UniCredit is een bekende, maar ook omstreden naam in de Europese bankensector. Hij is in Nederland wel eens de 'sloper' van ABN AMRO genoemd. In 2007 was de Italiaan als zakenbankier van het Amerikaanse Merrill Lynch het brein achter de opsplitsing van ABN AMRO.

Het bankentrio RBS, Fortis en Banco Santander legde destijds meer dan 70 miljard euro op tafel om ABN AMRO van de beurs te halen en onderling te verdelen. Na de overname waren hun kapitaalbuffers zo verzwakt, dat de banken door de daaropvolgende financiële crisis in moeilijkheden kwamen.

https://www.businessinsider.nl/regering-italie-vindt-dat-duitsland-niet-moet-zeuren-als-grote-italiaanse-bank-een-duitse-bank-wil-overnemen/

Lynxian

Citaat van: Kornet43 op 24/09/2024 | 22:55 uurEr gaat helemaal niets gebeuren want de Franse regering heeft geen meerderheid in het parlement.
Een meerderheid in het parlement is nodig voor het doorkrijgen van nieuwe wetten. De begroting wordt opgesteld door het zittende kabinet. (Tenzij het in Frankrijk heel anders werkt dan bij ons, maar dat lijkt me sterk.)

Kornet43

Citaat van: Ace1 op 25/09/2024 | 10:36 uurKlopt maar er zitten meer knoflook landen in het EU parlement en die kunnen wel de Fransen steunen.
Ik heb het over het Franse parlement, niet het EU parlement.

Ace1

Citaat van: Kornet43 op 24/09/2024 | 22:55 uurEr gaat helemaal niets gebeuren want de Franse regering heeft geen meerderheid in het parlement.

Klopt maar er zitten meer knoflook landen in het EU parlement en die kunnen wel de Fransen steunen.

Kornet43

Citaat van: Lex op 24/09/2024 | 22:24 uurIk heb zo maar het idee dat het land ook dit jaar er wederom onderuit komt.
Er gaat helemaal niets gebeuren want de Franse regering heeft geen meerderheid in het parlement.

Lex

Ik heb zo maar het idee dat het land ook dit jaar er wederom onderuit komt.

Huzaar1

Ze komen er elk jaar onderuit, waarom nu niet  :cute-smile: 
"Going to war without France is like going deer hunting without your accordion" US secmindef - Jed Babbin"

Lex

Frankrijk heeft historisch groot begrotingstekort, EU eist maatregelen

De Franse overheidsfinanciën lopen flink uit de hand. Frankrijk heeft vrijwel nooit zo'n groot begrotingstekort gehad als nu, zegt de nieuwe Franse minister van Economische Zaken, Antoine Armand.

"De situatie is heel ernstig", aldus Armand tijdens een radio-interview. "De afgelopen 50 jaar is het misschien maar een of twee keer voorgekomen dat het tekort zo enorm was als nu."

Uit officiële cijfers blijkt dat het tekort in 2023 ruim 150 miljard euro bedroeg. Dat is 5,5 procent van het bruto nationaal product. Dat kan dit jaar groeien tot 5,6 procent en volgend jaar tot boven de 6 procent als er geen ingrijpende maatregelen worden genomen, aldus het ministerie van Economische Zaken.

Alleen al 50 miljard euro rente
Volgens de Europese normen mag het begrotingstekort maximaal 3 procent zijn. De Europese Unie heeft Frankrijk daarom een officiële waarschuwing gegeven. De regering in Parijs moet eind volgende maand met concrete plannen komen om het begrotingstekort terug te dringen. Gebeurt dat niet, dan kan de EU sancties opleggen aan Frankrijk.

Enkele dagen geleden waarschuwde de nieuwe premier Michel Barnier ook al dat de overheidsuitgaven de bocht uitvliegen. "We betalen alleen al 50 miljard euro per jaar aan rente over onze schuld."

Die Franse staatsschuld bedraagt meer dan 3000 miljard euro. Dat is zo'n 110 procent van het bruto nationaal product. Volgens de EU mag de staatsschuld maximaal 60 procent zijn. De situatie begint alarmerend te worden, zeggen deskundigen. "We hebben de overheidsfinanciën niet meer onder controle", zei Pierre Moscovici, de voorzitter van de Franse Rekenkamer, een week geleden.

Frankrijk doet het ook slechter dan de meeste andere Europese landen. De Franse staatsschuld is na die van Griekenland en Italië de hoogste van alle EU-lidstaten.

Ook als het gaat om het begrotingstekort hoort Frankrijk in Europa bij de slechtste leerlingen van de klas.

"De situatie in Frankrijk staat in scherp contrast met de situatie in soortgelijke Europese landen, want die zijn erin geslaagd om in 2023 hun tekort te stabiliseren of te verkleinen", schreef de Franse Rekenkamer in een rapport in juli van dit jaar.

Premier Barnier, die begin deze maand werd benoemd, heeft daarom aangekondigd dat hij het aanpakken van de schuld en het tekort als een van zijn prioriteiten ziet. Hij wil de uitgaven van de overheid terugdringen en sommige belastingen verhogen.

Op eieren lopen
Daar zullen niet alle Fransen de dupe van worden, aldus minister Armand."We kijken of we de rijkste huishoudens en bedrijven extra kunnen belasten. Het is niet de bedoeling de werkende Fransen, de middenklasse, extra te belasten."

Voor zowel minister Armand als premier Barnier is het op eieren lopen. Hun centrumrechtse kabinet wordt gesteund door de middenpartijen en de rechtse partij La Droite Républicaine. En juist bij die partijen liggen extra belastingen voor bedrijven en hogere inkomensgroepen heel gevoelig.

De regering heeft bovendien geen absolute meerderheid in het parlement, die nodig is om maatregelen door te voeren. Die meerderheid komt er alleen als de rechts-radicale Rassemblement National van Marine Le Pen de plannen steunt. Maar die partij maakte van het verbeteren van de koopkracht juist haar belangrijkste programmapunt bij de laatste verkiezingen. En extra belastingen betekenen doorgaans dat de koopkracht erop achteruit gaat.

De Franse regering moet puzzelen en staat ook nog eens onder grote tijdsdruk. De Europese Unie eist binnen een maand concrete plannen. Premier Barnier houdt volgende week dinsdag, op 1 oktober, in het parlement zijn maiden speech. Vakbonden hebben al aangekondigd die dag te zullen staken en demonstreren. De week daarna, op 9 oktober, wil Barnier zijn begroting voor 2025 presenteren.

Vriend en vijand zeggen dat de nieuwe Franse regering op de blaren moet zitten die president Macron heeft veroorzaakt. "In vier jaar tijd heeft Frankrijk 250 miljard euro meer uitgegeven dan het gemiddelde van andere Europese landen, terwijl die landen met dezelfde coronacrisis en dezelfde energiecrisis te maken hadden als wij", aldus economisch commentator François Lenglet.

NOS, 24-09-2024, 13:02

Ace1

Dit is de line-up voor de Europese Commissie, radicaal-rechtse Italiaan wordt vicevoorzitter

Voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie heeft de kandidaten bekendgemaakt van de nieuwe Europese Commissie. De Commissie bestaat uit 27 leden, inclusief zijzelf als voorzitter. Wopke Hoekstra krijgt de portefeuille Klimaat en Schone Groei, de voor Nederland zo belangrijke portefeuille Landbouw gaat naar de Luxemburger Christophe Hansen.

Migratie gaat naar de Oostenrijker Magnus Brunner en Financiën naar de Pool Piotr Serafin. Visserij en Oceaan, een andere voor Nederland belangrijke post, is toebedeeld aan de Cyprioot Costas Kadis. ,De Deen Dan Jørgensen krijgt de nieuwe portefeuille Energie en Huisvesting. De Sloveense kandidaat Marta Kos (EU-uitbreiding) moet nog worden goedgekeurd door het parlement van Slovenië.

De kandidatenlijst bestaat uit zestien mannen en elf vrouwen. Von der Leyen wilde een Europese Commissie met evenveel vrouwen als mannen en heeft daar bij de lidstaten stevig op aangedrongen. Ze wilde dat elke lidstaat zowel een man als een vrouw zou voordragen, slechts weinig lidstaten hebben echter naar haar geluisterd.

Hoorzittingen
Nu de kandidaten en hun portefeuilles van de nieuwe Europese Commissie bekend zijn, kan het Europees Parlement de hoorzittingen met de kandidaten gaan inplannen. Daarvoor moet het Europees Parlement ook nog alle 'mission letters' krijgen, de opdrachtbrieven van Von der Leyen aan de Eurocommissarissen voor hun portefeuille. Daarnaast moeten de cv's voor het Europarlement beschikbaar zijn en onderzoek worden gedaan naar eventuele belangenverstrengeling.

Maar wanneer?
Het is nog niet duidelijk wanneer de hoorzittingen kunnen worden gehouden. Mogelijk wordt dat pas in november. In de regel wordt er altijd minstens één kandidaat-Eurocommissaris door het Parlement afgekeurd. Dan moet de betreffende lidstaat een nieuwe kandidaat naar voren schuiven. Het was de bedoeling dat de nieuwe Europese Commissie op 1 november met haar nieuwe termijn van vijf jaar van start zou gaan. In Brussel gaat men nu uit van 1 december. Von der Leyen wilde daar dinsdag niets over zeggen. Ze wil dat de nieuwe Europese Commissie zo snel mogelijk aan de slag gaat, maar de procedure in het Europees Parlement moet ook zorgvuldig gebeuren, benadrukte ze tijdens een persconferentie.

Radicaal-rechts
De radicaal-rechtse Italiaan Raffaele Fitto wordt een van de zes vicevoorzitters van de nieuwe Europese Commissie, als het aan commissievoorzitter Ursula von der Leyen ligt. Fitto is momenteel minister van Europese Zaken in de regering van Giorgia Meloni. Hij is niet onomstreden. De sociaaldemocratische fractie, de Groenen en de uiterst linkse fractie in het Europees Parlement hebben eind vorige week al laten weten tegen zijn benoeming te zijn. 'We blokkeren extreemrechtse krachten', zei een woordvoerder van de Groenen vrijdag op een persconferentie.

Von der Leyen zei vandaag bij de presentatie van haar kandidaten dat Italië een belangrijk land is én een van de grondleggers van de Europese Unie. De Italiaanse premier Meloni heeft blij gereageerd op de benoeming van haar partijgenoot Fitto tot vicevoorzitter van de Europese Commissie. Fitto krijgt de portefeuille Cohesie en Regionale Ontwikkeling. Het gaat bij cohesie vooral om financiële steun aan financieel achterblijvende lidstaten.

Von der Leyen wil ook vier vrouwen als vicevoorzitter. Het gaat om Teresa Ribera (Spanje), Henna Virkkunen (Finland), Kaja Kallas (Estland) en Roxana Mînzatu (Roemenië). De Fransman Stéphane Séjourné wordt de zesde vicevoorzitter. Het Europees Parlement oordeelt later of het akkoord gaat met deze en de andere kandidaten voor de nieuwe Europese Commissie, die Von der Leyen vandaag heeft gepresenteerd.

https://www.bnr.nl/nieuws/internationaal/10556857/dit-is-de-line-up-voor-de-nieuwe-europese-commissie