Amerikaanse politiek

Gestart door Benji87, 20/12/2023 | 20:06 uur

Benji87

Trump beveelt een stop op het slaan van nieuwe Amerikaanse centen

De Amerikaanse president Donald Trump heeft zijn minister van Financiën opdracht gegeven om het slaan van nieuwe dollarcenten te stoppen. Het maken van de centen kost meer dan dat ze waard zijn.

"De Verenigde Staten slaan al te lang centen die ons letterlijk meer dan 2 cent kosten", schrijft Trump op zijn platform Truth Social. "Dit is verspilling!"

Al decennia proberen beleidsmakers de cent af te schaffen. Het door Elon Musk geleide ministerie van Overheidsefficiëntie (DOGE) meldde in januari dat elk muntstuk van 1 cent meer dan 3 cent kost om te maken. Dat kostte de Amerikaanse belastingbetalers in 2023 ongeveer 179 miljoen dollar (bijna 165 miljoen euro).

De United States Mint meldde in haar jaarverslag van 2024 dat het ongeveer 3,7 cent kost om een muntstuk van 1 cent te produceren en te distribueren. Dat is een stijging van meer dan 20 procent vergeleken met een jaar eerder. De hogere kosten komen deels door stijgende prijzen van metalen zoals zink en koper.

Critici vrezen voor hogere prijzen als de cent wegvalt. Supermarkten zouden de prijzen dan naar boven kunnen afronden wat slecht nieuws is voor de consument.
De verandering maakt deel uit van Trumps bredere inspanning om in de nationale begroting te snoeien. Musk zei in november jaarlijks zo'n 500 miljard dollar te kunnen besparen, al heeft hij later erkend dat het wel lastig wordt.

Over de hele regeringsperiode van Trump gaat het om 2 biljoen dollar, zo'n 30 procent van de totale begroting van de Verenigde Staten.

Bron: nu.nl

Ace1

Trump is serieus van plan om Canada in te lijven, zegt Canadese premier Trudeau

De Canadese premier Justin Trudeau heeft vrijdag op een bijeenkomst voor zakenlieden gezegd dat de Amerikaanse president Donald Trump serieus van plan is om Canada in te lijven. Trump zei de afgelopen weken meerdere keren dat hij van Canada de '51ste staat' van de Verenigde Staten wil maken.

,,Dat is hij echt van plan", zei Trudeau, die denkt dat Trump zo toegang hoopt te krijgen tot kostbare mineralen. De Canadese premier deed de uitspraak bij een bijeenkomst achter gesloten deuren. Doordat er nog een microfoon aanstond, werd de uitspraak per ongeluk openbaar, melden Canadese media als CBC News.

'Geen enkele kans'
Trump zei deze week vanuit het Witte Huis nog dat hij Canada graag zou inlijven. Trudeau, die begin dit jaar aankondigde dat hij binnenkort opstapt, benadrukte eerder al dat er 'geen enkele kans' is dat Canada ooit onderdeel zal worden van de VS. Ook noemde hij de uitspraken van Trump een 'tactiek', bedoeld om mensen af te leiden van de impact van handelstarieven.

Een mogelijke handelsoorlog tussen beide landen werd begin deze week op het laatste moment voorkomen doordat het instellen van hoge importtarieven tijdelijk werd uitgesteld. Trump had heffingen van 25 procent aangekondigd op goederen uit Canada, maar draaide die terug toen Canada onder meer liet weten 10.000 mensen aan de grens met de VS in te zetten om drugshandel te bestrijden.

In een bericht op sociale media zei Trudeau dat Canada 1,3 miljard Canadese dollar zou steken in het beveiligen van de grens. Iets wat Canada al had gedaan in recente maanden. Ook gaat het land een 'Fentanyl Tsaar' benoemen en drugskartels als terroristen aanmerken. Dat was voor Trump voldoende om de aangekondigde heffingen in de ijskast te zetten.

https://www.ad.nl/buitenland/trump-is-serieus-van-plan-om-canada-in-te-lijven-zegt-canadese-premier-trudeau~aea7b29b/

Ace1

#443
Trump stelt per decreet sancties in tegen Internationaal Strafhof

De Amerikaanse president Trump heeft per decreet sancties ingesteld tegen het Internationaal Strafhof (ICC) dat zetelt in Den Haag. De sancties zijn bedoeld als straf voor de arrestatiebevelen die het hof heeft uitgevaardigd tegen de Israëlische premier Netanyahu en Yoav Gallant, de inmiddels ontslagen Israëlische minister van Defensie. Zij worden verdacht van oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid. Die zouden zijn gepleegd door de Israëlische strijdkrachten in de Gazastrook.

In november vorig jaar maakte het hof de arrestatiebevelen bekend, tot woede van de Israëlische regering en de VS. Netanyahu is op dit moment op bezoek in Washington.

De Amerikaanse sancties bestaan uit financiële straffen en visumrestricties voor mensen die het ICC helpen bij het onderzoek naar Amerikaanse burgers en bondgenoten van de VS. Trump spreekt in het decreet over "voelbare en significante consequenties".

Vorige week poogde de Republikeinse meerderheid in de Senaat al om sancties tegen het ICC via het parlement door te voeren, maar dat werd verhinderd door Democratische senatoren. Nu komen de sancties er alsnog, ditmaal via een decreet van Trump.

Het hof kreeg al eerder te maken met sancties van de regering-Trump. In 2020, tijdens zijn eerste termijn, stelde Trump sancties in tegen de toenmalige hoofdaanklager van het strafhof, Fatou Bensouda, en een van haar medewerkers. Dat was toen als straf voor het onderzoek naar mogelijke Amerikaanse oorlogsmisdaden in Afghanistan.

Personeel vooruit betaald
Het Strafhof zag de financiële sancties van de nieuwe Amerikaanse regering aankomen en heeft het personeel vorige maand alvast drie maanden salaris vooruit betaald, zo melden bronnen aan persbureau Reuters. De huidige voorzitter van het Strafhof, de Japanse rechter Tomoko Akane, waarschuwde vlak na de verkiezingswinst van Trump dat sancties "het werk van het Strafhof ondermijnen, ook in andere zaken. Het voortbestaan van het hof staat zelfs op het spel".

125 landen in de wereld zijn aangesloten bij het hof, dat mensen wereldwijd kan vervolgen voor oorlogsmisdaden, misdaden tegen de menselijkheid en genocide. Nederland is bij het Strafhof aangesloten. De VS, China, Rusland en Israël niet.

Ook bij landen die wel deelnemen aan het ICC leidden de arrestatiebevelen tegen Netanyahu en Gallant tot ongemak. Zo besloot Polen vorige maand om Netanyahu niet te arresteren als hij de herdenking zou bezoeken in het vernietigingskamp Auschwitz, dat vlak bij Krakow ligt. Uiteindelijk besloot Netanyahu zijn minister van Onderwijs Yoav Kisch af te laten reizen naar de bijeenkomst.

Veldkamp teleurgesteld
Minister Veldkamp (Buitenlandse Zaken) laat in een eerste reactie op X weten het decreet van Trump te betreuren. "Het werk van het hof is essentieel in de strijd tegen straffeloosheid", schrijft hij. "Ons land heeft een sterke reputatie en verantwoordelijkheid als gastland van belangrijke internationaalrechtelijke instituten."

https://nos.nl/artikel/2554834-trump-stelt-per-decreet-sancties-in-tegen-internationaal-strafhof

Benji87

CNN is een van de Amerikaanse media die vaste plek in Pentagon verliezen

Verschillende Amerikaanse media verliezen onder het mom van roulatie hun vaste kantoorruimte in het Pentagon. De plekken gaan naar media die over het algemeen worden gezien als vriendelijker voor de huidige president Donald Trump.

Tv-zender CNN, de kranten The Washington Post en The Hill en defensienieuwssite The War Zone hoorden vrijdag dat ze hun vaste kantoorruimte in het hoofdkwartier van het Amerikaanse ministerie van Defensie verliezen. The New York Times, NBC News, Politico en National Public Radio kregen dit nieuws vorige week al.

De werkplekken gaan naar onder meer The New York Post, One America News Network, Breitbart News Network, HuffPost News, The Washington Examiner, The Free Press, The Daily Caller en Newsmax. De meeste van deze media worden gezien als conservatief of als media die sympathieker staan tegenover Trump en zijn beleid.

De Pentagon Press Association zegt tegen persbureau Reuters "zeer verontrust" te zijn door deze "ongekende stap van het ministerie van Defensie". Verschillende bekende media moeten het veld ruimen voor podcasters, bloggers en TikTokkers.

Sommige van de nieuwe media, waaronder HuffPost News, hebben geen Pentagon-verslaggever. Maar de HuffPost News ziet dat niet als een probleem. "We zijn er klaar voor", zei een woordvoerder tegen CNN.

Verslag doen mag nog wel
De verslaggevers zonder vaste kantoorruimte mogen wel verslag blijven doen, zei een Pentagon-woordvoerder vorige week. "De enige verandering is dat ze hun fysieke werkplekken in het gebouw moeten opgeven."

De verandering lijkt dus in eerste instantie symbolisch, maar NBC News zegt dat de actie wel "aanzienlijke obstakels" bij het verzamelen en verslaan van nieuws met zich meebrengt.

Bron: nu.nl

Ace1

Fors minder Tesla's verkocht in Duitsland na uitspraken Musk

Berlijn (ANP/BLOOMBERG) - De verkopen van Tesla in Duitsland zijn de afgelopen maand flink teruggelopen. In januari verkocht de Amerikaanse fabrikant van elektrische auto's 59% minder wagens in het land. De verkoopdaling volgt op uitspraken van topman Elon Musk, die openlijk zijn steun uitsprak voor de radicaalrechtse partij Alternative für Deutschland (AfD).

De Amerikaanse autofabrikant registreerde in januari 1277 nieuwe auto's in Duitsland. Dat is het laagste maandtotaal sinds juli 2021, volgens cijfers van de Duitse verkeersautoriteit. Tesla verloor flink terrein in de Duitse elektrische voertuigenmarkt, die in januari juist met 54% is gegroeid.

Ook in Nederland is het aantal verkochte Tesla's vorige maand flink gedaald en kwam op het laagste niveau in anderhalf jaar uit. De Tesla-verkopen weken in Nederland sterk af van de rest van de markt voor stekkerauto's, die ongeveer gelijk bleef. Branchevereniging BOVAG vond het maandag nog te vroeg om conclusies te verbinden aan de cijfers.

In Frankrijk was in januari ook een aanzienlijke daling zichtbaar van 63%, terwijl ook daar ongeveer evenveel elektrische auto's werden verkocht.

https://www.telegraaf.nl/financieel/94106467/fors-minder-tesla-s-verkocht-in-duitsland-na-uitspraken-musk

Ace1

Tesla raakt glans kwijt: Fransen en Californiërs willen niets meer weten van de EV's van Musk

Tesla-schaamte? Nederland heeft er nog geen last van, maar in andere delen van de wereld is het merk steeds minder populair. Vooral de Fransen hebben er schoon genoeg van. Ze willen niet meer geassocieerd worden met de grillen van de rijkste man van de wereld.

Heel voorzichtig is in de Verenigde Staten de Tesla-schaamte terug te zien in de verkoopcijfers. En dan met name in Californië, een van de meest progressieve staten. In 2024 daalde het aandeel van Tesla met 12 procent. Tot en met het derde kwartaal van 2023 verkocht Tesla juist alleen maar meer auto's in de 'Golden State'.

Persbureau Reuters ziet een direct verband tussen de impopulariteit van Tesla in Californië en de politieke bemoeienissen van topman Elon Musk.

Maar de liefde tussen Tesla en Californië was al eerder bekoeld. Elon Musk ligt al jaren op ramkoers met de staat waarin de wieg van Tesla stond. Hij verplaatste het hoofdkantoor in 2021 naar Austin, Texas, onder meer uit onvrede over een wet in Californië die het voor kinderen mogelijk maakt om van geslacht te veranderen.

Toch was de Tesla Model Y in 2024 nog steeds de bestverkochte EV van Californië, met 129.000 verkochte exemplaren.

https://www.autoreview.nl/nieuws/id/35537/tesla-raakt-in-amerika-en-frankrijk-zijn-glans-kwijt

Ace1

Panama ontkent toezegging gratis doorvaart Amerikaanse schepen Panamakanaal

Amerikaanse overheidsschepen kunnen voortaan gratis door het Panamakanaal varen, omdat de regering van Panama hier geen vergoedingen meer voor in rekening brengt, meldt het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken op X. Panama weerspreekt de berichten.

De Panama Canal Authority ontkende woensdag de bewering van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken dat Amerikaanse overheidsschepen het kanaal zouden kunnen oversteken zonder leges te betalen.

De kanaalautoriteit, een autonoom agentschap onder toezicht van de Panamese regering, zei in een verklaring dat het geen wijzigingen had aangebracht om leges te heffen of rechten te verlenen om het kanaal over te steken, en voegde eraan toe dat zijn verklaring een directe reactie was op de Amerikaanse beweringen.

40 procent van het Amerikaanse containervervoer gaat door het Panamakanaal. President Donald Trump en Rubio hebben geklaagd over Chinese investeringen, waaronder havens aan beide ingangen van het kanaal. Panama heeft de herhaalde beschuldigingen van Trump over Chinese betrokkenheid in de exploitatie van het kanaal krachtig ontkend.

'Met volledige verantwoordelijkheid is de Panama Canal Authority, zoals het heeft aangegeven, bereid om een dialoog aan te gaan met relevante Amerikaanse functionarissen met betrekking tot de doorvaart van oorlogsschepen uit dit land', aldus de autoriteit.

https://www.bnr.nl/nieuws/internationaal/10566513/amerikaanse-overheidsschepen-voortaan-gratis-door-panamakanaal

bergd

#438
Trump doet iets wat Australie jaren geleden geprobeerd heeft en de rekening uiteindelijk naar de eigen consument is gegaan, goed uitgelegd in onderstaand filmpje.

Ace1

El Salvador wil in VS veroordeelde criminelen overnemen

El Salvador is bereid criminelen die in de VS veroordeeld zijn over te nemen en in eigen gevangenissen op te sluiten. Het maakt niet uit welke nationaliteit deze veroordeelden hebben. Ook criminelen met de Amerikaanse nationaliteit komen daarvoor in aanmerking.

Dat hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Rubio en de Salvadoraanse president bekendgemaakt. Wij mogen ze sturen en hij zet ze in de gevangenis", zei Rubio na afloop van een ontmoeting in El Salvador.

Bukele bevestigde dit. Hij zei dat hij de Amerikanen heeft aangeboden om "een deel van hun gevangenissysteem te outsourcen". "De kosten zijn voor de VS relatief laag, maar de opbrengst is substantieel voor ons. Het maakt ons systeem van detentie houdbaar."

El Salvador staat bekend om zijn keiharde aanpak van bendegeweld. Bendeleden en burgers die daarvoor worden aangezien worden van straat geplukt en vaak zonder aanklacht opgesloten. Gedetineerden omschrijven de leefomstandigheden in de gevangenissen als "verschrikkelijk", zegt mensenrechtenorganisatie Amnesty International.

Rubio's eigen ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat. Op een webpagina met informatie over El Salvador staat dat in meerdere gevangenissen "sanitaire voorzieningen, drinkwater, luchtverversing, airco en verlichting tekortschieten of volledig ontbreken".

Voorlopig is de overbrenging van gevangenen niet aan de orde. Er zijn op dit moment geen plannen, zei een bron bij de Amerikaanse regering tegen persbureau AP. Ook zullen wetten veranderd moeten worden. Die staan op dit moment de uitzetting van gevangenen met de Amerikaanse nationaliteit in de weg.

https://nos.nl/artikel/2554463-el-salvador-wil-in-vs-veroordeelde-criminelen-overnemen

Ace1

VS schort Canadese importheffingen op, China komt met tegenmaatregelen

De importheffingen die de Amerikaanse president Trump wilde opleggen aan Canada gaan voorlopig niet door. De Canadese premier Trudeau maakte dat bekend na een telefoongesprek met Trump. Enkele uren eerder had die al soortgelijke handelsbeperkingen voor Mexico opgeschort. Tegelijkertijd blijft de importheffing naar China nog staan en kondigde China vandaag tegenmaatregelen aan.

Trump kondigde zaterdag voor Canada en Mexico een extra importheffing van 25 procent te zullen invoeren. Na gesprekken met de regeringsleiders van beide landen wordt die nu dus uitgesteld.

Trudeau zegt met Trump afspraken te hebben gemaakt over betere grensbewaking, zoals een investering van 1,3 miljard dollar voor nieuwe helikopters, technologie en personeel. Ook komt er één aanspreekpunt om de export van de drug fentanyl te bestrijden en worden drugskartels net als in de VS voortaan geclassificeerd als terreurorganisaties. Canada kondigde in december al het grootste deel van die maatregelen aan, maar nu hebben beide landen er opnieuw over gesproken.

Ook Trump laat weten dat hij een uitstekend gesprek heeft gehad met de Canadees. Hij zegt dertig dagen uit te trekken om tot een definitieve overeenkomst te komen met het buurland.

Eerder vandaag meldde Mexico al soortgelijke concessies om een handelsoorlog te vermijden. President Sheinbaum meldde dat er 10.000 militairen naar de grens worden gestuurd. De maatregelen leveren ook dat land dertig dagen uitstel op van Trumps plannen, die eigenlijk morgen al zouden ingaan.

In beide landen werd fel gereageerd op de dreigementen van Trump. Zo werd Amerikaanse drank in verschillende provincies uit de schappen gehaald en werd het Amerikaanse volkslied met gejoel ontvangen bij sportwedstrijden.

Correspondent Verenigde Staten en Canada Sjoerd den Daas:
"Trump is nog maar twee weken bezig en wil laten zien dat hij vooruitgang boekt. Aan fentanyl wilden zowel de Democraten als de Republikeinen al langer veel doen. Biden heeft daar al veel aan gedaan en Trump doet daar nu een schepje bovenop.

Maar waar het echt over gaat is dat hij tot een economische deal komt met Canada. Op zijn sociale medium Truth Social zegt hij dat hij de komende dertig dagen gaat gebruiken om tot zo'n deal te komen. De VS importeert veel meer uit Canada dan dat Canada koopt van de VS en dat moet eerlijker, vindt Trump.

Hij wil dat bedrijven zo veel mogelijk hier in de VS produceren. Dat Amerikaans waar weer wordt wat het was voordat veel bedrijven naar het buitenland uitweken. Hij wil dat die bedrijven naar huis komen. Maar dat gaat met deze deal niet gered worden. Dus de heffingen hangen nog steeds boven de markt."

Wat dit gaat doen met de Canadese markt is nog erg onzeker. Want wat doe je bijvoorbeeld als je een autobedrijf bent of een toeleverancier in de industrie in Canada en je wilt gaan investeren om uit te breiden? Ga je dat dan in Canada doen met het risico dat er over een maand, of later als het Trump goed uitkomt, alsnog heffingen komen of ga je dat toch in de Verenigde Staten doen? Dat zijn moeilijke beslissingen.

En van alle export in Canada gaat zo'n 80 procent naar de VS. Men is extreem afhankelijk van de Amerikanen en dit brengt natuurlijk veel onzekerheid met zich mee voor iedereen in Canada."

Correspondent Midden-Amerika Boris van der Spek:
"Het was echt een nationale opluchting in Mexico vandaag toen de tarieven werden uitgesteld. De Amerikaanse markt leunt enorm op Mexicaanse producten: de VS importeert onder meer auto's, plastic artikelen, en groenten en fruit. Maar andersom is het nog veel groter: 80 procent van de export hier gaat naar het noorden. Er werd in Mexico echt gevreesd voor een recessie.

Gewone Mexicanen houdt dit absoluut bezig. Veel mensen hebben familie in de VS wonen en zij vragen zich af: worden die uitgezet of als ze hun baan verliezen: sturen ze dan geen geld meer naar huis? Het afgelopen jaar werd zo'n 64 miljard dollar vanuit de VS naar Mexico gestuurd. Dat is geld dat mensen nodig hebben en waar de economie op leunt.

Toen bekend werd dat de heffingen worden uitgesteld, reageerde de lokale munt peso vandaag positief. Maar de onzekerheid die Trump en zijn beleid met zich meebrengen zijn niet positief voor het investeringsklimaat. Hier in Mexico wordt echt de adem ingehouden wat de komende tijd gaat brengen."

https://nos.nl/artikel/2554446-vs-schort-canadese-importheffingen-op-china-komt-met-tegenmaatregelen

Ace1

Waarom Trump inzet op importheffingen, ook al helpen ze economisch niet

De Amerikaanse president Donald Trump vindt "importheffing het mooiste woord in het woordenboek", en dat laat hij ook blijken. Hij zet importheffingen in om van alles voor elkaar te krijgen, van het stoppen van de instroom van drugs en migranten tot meer banen en spullen met een Made in the U.S.A.-sticker.

Wat is het nut van deze heffingen en wie betaalt uiteindelijk de rekening? Vijf vragen en antwoorden.

Wat is een importheffing?
Een importheffing, ofwel handelsbarrière of importtarief, is een belasting die bedrijven moeten betalen aan de overheid als ze goederen importeren uit een ander land.

In het geval van de nieuwe Amerikaanse importheffingen tegen Canada, Mexico en China moeten Amerikaanse bedrijven dus belasting en importheffingen betalen aan de Amerikaanse overheid. Het directe effect is hogere prijzen voor Amerikaanse bedrijven.

Waarom houdt Trump zich zo bezig met importheffingen?
De Amerikaanse president zet (het dreigement van) heffingen in om uiteenlopende zaken te bereiken. De nieuwe heffingen tegen China, Mexico en Canada moeten volgens hem ertoe leiden dat er minder fentanyl en migranten de VS binnenkomen uit die landen. Vanmiddag heeft Mexico - na een telefoongesprek tussen Trump en de Mexicaanse president Sheinbaum - een maand uitstel gekregen in ruil voor grensbewaking.

Trump wil ook importheffingen opleggen aan de EU. Naar eigen zeggen omdat "Europa de VS heel slecht heeft behandeld" en niet genoeg goederen uit Amerika heeft geïmporteerd. Importheffingen op Europese goederen moeten ervoor zorgen dat Europese producten duurder worden in de VS, waardoor de vraag naar Amerikaanse producten moet stijgen en er nieuwe fabrieken en banen zullen ontstaan in de VS.

Onder de streep moet dit ertoe leiden dat de handelsbalans tussen Europa en de VS verandert, aldus het Witte Huis. De VS importeert al jaren meer spullen uit de EU dan andersom, uitgedrukt in euro's. "Ze kopen onze agrarische producten niet, ze kopen onze auto's niet maar ze sturen wel massaal hun auto's onze kant op", zei Trump recent. De negatieve handelsbalans van de VS tegenover de EU omschrijft hij als "heel erg oneerlijk".

En gaat dit lukken?
Het korte antwoord volgens economen: nee.

In theorie zouden hogere prijzen op geïmporteerde goederen ervoor kunnen zorgen dat er meer vraag is naar Amerikaanse producten, zegt Lize Nauta, econoom bij de Rabobank. Maar in de praktijk komen onderdelen bij het maken van producten vaak uit zo veel verschillende landen dat het in principe onmogelijk is om alles uit eigen land te halen.

Nauta neemt chips of halfgeleiders als voorbeeld. "Taiwan kan heel goed en efficiënt bepaalde onderdelen produceren die de bedrijven in de VS en Europa kopen om chips te maken. Als Europese of Amerikaanse bedrijven die onderdelen zelf zouden gaan maken, zou het ontzettend duur worden. In principe onbetaalbaar."

Uit economisch oogpunt pakken importtarieven "voor niemand goed uit", zegt Nauta. Ze zorgen alleen maar voor hogere prijzen. Wat Trump wel doet, is handelstarieven gebruiken om aan de onderhandelingstafel te komen.

Wie betaalt de rekening?
Deskundigen zijn het erover eens dat de Amerikaanse consument die prijs zal moeten betalen. Dat zag je al tijdens Trumps eerste vier jaar in het Witte Huis, zegt Martijn Schippers. Hij is douane-expert en verbonden aan advieskantoor EY en de Erasmus Universiteit in Rotterdam. "Amerikaanse bedrijven die goederen importeren, kunnen die importheffingen aan iemand doorbelasten. En dat zullen ze doen: aan de Amerikaanse burgers, als ze nu iets kopen uit bijvoorbeeld Canada."

De redenatie dat handelstarieven leiden tot meer vraag naar Amerikaanse producten is volgens economen een heel versimpeld beeld. Toch gaat Trump hiermee door. Dat beleidsmakers niet alleen naar de economische logica kijken, is de nieuwe realiteit, volgens Nauta. "We weten dat protectionisme en importheffingen het alleen maar duurder maakt voor iedereen. Maar door de coronacrisis en de oorlog in Oekraïne hebben we ook geleerd dat je heel erg kwetsbaar bent door mondiale toeleveringsketens. Het is een evenwichtsoefening."

Zitten we nu in een handelsoorlog?
In het geval van de VS versus Mexico, China en Canada is het antwoord ja. Kaja Kallas, de buitenlandchef van de EU, noemde het vandaag een trans-Atlantische handelsoorlog.

"Er is sprake van een handelsoorlog als een land hoge handelsbarrières oplegt aan een ander land om iets voor elkaar te krijgen, en het drukmiddel zorgt niet voor een onderhandeling maar dat de ander terugslaat", zegt Nauta. "En dat is wat we nu zien met de tegenbeweging van Canada." Voor Europa geldt dat nog niet.

https://nos.nl/artikel/2554412-waarom-trump-inzet-op-importheffingen-ook-al-helpen-ze-economisch-niet

Ace1

Trump stelt heffingen tegen Mexico uit, 'in ruil voor grensbewaking'

De handelsoorlog tussen de Verenigde Staten en Mexico is afgewend, voorlopig. De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de aangekondigde importheffingen tegen Mexico met een maand uitstelt. In ruil daarvoor levert Mexico 10.000 militairen die de gedeelde grens gaan bewaken. De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft de deal bevestigd.

"De militairen zullen specifiek aangewezen worden om te stroom van fentanyl en illegale migranten naar ons land te stoppen", schrijft Trump op sociale media. Fentanyl is een zeer sterke pijnstiller die in zowel Mexico als de VS tot grote verslavingsproblematiek leidt.

Trump meldt verder dat de VS de onderhandelingen met Mexico komende maand voortzet.

Zaterdag kondigde Trump importheffingen aan voor Canada, Mexico en China. Het ging om heffingen van 25 procent voor producten uit Canada en Mexico. Voor olie en gas uit Canada gaat een heffing van 10 procent gelden.

De reacties uit Canada en Mexico waren fel. De noorderbuur van de VS kondigde direct ook een invoerheffing van 25 procent aan. Ook Mexico liet weten terug te zullen slaan met heffingen.

Toch blijft het voorlopig bij woorden. Na een lang gesprek tussen beide presidenten sloten Mexico en de VS een overeenkomst. "We spraken over onze gezamenlijke belangen", zei Sheinbaum. Ze beloofde Trump te helpen met het tegenhouden van migranten en drugs richting de VS. "We vroegen de VS om ons land te helpen met het tegengaan van wapensmokkel. Daar ging hij mee akkoord." Mexicaanse bendes zijn volgens haar afhankelijk van wapens die vanuit de VS naar Mexico komen.

Ook het dreigende Amerikaanse handelsconflict met Canada kan nog worden afgewend. Trump kondigde aan later vandaag met de Canadese premier Trudeau te zullen bellen.

https://nos.nl/artikel/2554401-trump-stelt-heffingen-tegen-mexico-uit-in-ruil-voor-grensbewaking

Ace1

Amerikaans defensiebedrijf vraagt hervormingen Pentagon voor eerlijker concurrentielandschap in de dronemarkt

Amerikaanse defensie- en luchtvaartonderneming GA-ASI: CEO Linden Blue roept op tot hervormingen van het Pentagon om bureaucratische vertragingen en tekortkomingen in het beleid aan te pakken.

Het bedrijf stelt dat deze problemen concurrenten als China, Turkije en Israël in staat hebben gesteld om terrein te winnen in de internationale verkoop van drones.

Het stellen van tijdslimieten aan mijlpalen van het Pentagon en het stroomlijnen van het Foreign Military Sales programma zou de aankoop van grotere systemen kunnen versnellen.

Zorgen over concurrentielandschap
Amerikaanse defensie- en luchtvaartonderneming GA-ASI, de fabrikant van de Predator drone, heeft zijn bezorgdheid geuit over het concurrentielandschap in de wereldwijde dronemarkt. De CEO van het bedrijf, Linden Blue, heeft een brief gestuurd naar Elon Musk, die mede aan het hoofd staat van het Department of Operational Guidance and Efficiency (DODGE), waarin hij aandringt op hervormingen binnen het aanbestedingssysteem van het Pentagon.

Blue stelt dat door bureaucratische vertragingen en tekortkomingen in het beleid concurrenten als China, Turkije en Israël veel terrein hebben gewonnen in de internationale verkoop van drones. Hij benadrukt dat deze verloren verkoop directe gevolgen heeft voor het vermogen van GA-ASI om te investeren in onderzoek en ontwikkeling en om de productie-infrastructuur te moderniseren.

Oproep tot hervorming
GA-ASI staat niet alleen in dit gevoel. L3Harris Technologies, een andere grote aannemer van defensie, heeft ook opgeroepen tot hervormingen van het contracteringssysteem van het Pentagon, op grond van vergelijkbare zorgen. Blue suggereert dat het stellen van tijdslimieten aan mijlpalen van het Pentagon grotere systeemaankopen zou kunnen versnellen.

Hij bekritiseert het Missile Technology Control Regime (MTCR) omdat het de export van drones belemmert, terwijl het zich voornamelijk richt op ballistische rakettechnologie. Blue vindt dat het MTCR geheroriënteerd moet worden om bedreigingen van massavernietigingswapens aan te pakken en stelt een evenwichtiger aanpak voor die prioriteit geeft aan het bewapenen van bondgenoten en partners en tegelijkertijd rekening houdt met nationale veiligheidsbelangen. Blue dringt er bij Musk ook op aan om het Foreign Military Sales-programma te stroomlijnen en overheidsinstanties te gebruiken om de verkoop te versnellen, waarbij hij het belang benadrukt van het voldoen aan de behoeften van oorlogsvoerders boven buitensporige procedurele hindernissen.

Turkije domineert
De Turkse dronefabrikant Baykar is een dominante kracht geworden op de wereldmarkt met een exportaandeel van ongeveer 65 procent. De Bayraktar TB2 gevechtsdrones van het bedrijf hebben internationale erkenning gekregen voor hun effectiviteit in verschillende conflicten, waaronder Oekraïne, Azerbeidzjan en Noord-Afrika.

Baykar blijft zijn productportfolio uitbreiden met zware Akıncı drones, een Turks onbemand gevechtsvliegtuig (Kızılelma), en de Bayraktar TB3 drone, op maat gemaakt voor het eerste vliegdekschip van Turkije. Het bedrijf heeft overeenkomsten gesloten met meer dan 34 landen voor de Bayraktar TB2 en ongeveer 10 landen voor de Akıncı drones. Naast Baykar is Turkish Aerospace Industries (TAI) een belangrijke speler op de dronemarkt, bekend van de Anka en Aksungur drones.

https://businessam.be/amerikaans-defensiebedrijf-vraagt-hervormingen-pentagon-voor-eerlijker-concurrentielandschap-in-de-dronemarkt/

Huzaar1

Citaat van: Benji87 op 03/02/2025 | 11:37 uurIk blijf erbij dat dit koffie dik kijken is. Zowel jij, ik als iedere andere analist weet niet hoe de publieke opinie zich beweegt op lange termijn en zeker niet in 4 jaar tijd. Er zijn zat scenario's te bedenken waarin de "trump beweging" het veld weer kan ruimen na 4 of zelfs 2 jaar. En misschien verrast die ons wel en blijkt het toch een goede president te zijn. Who knows? We zullen het wel meemaken met de tijd  ;)

Weet ik niet, nogmaals het is niet mijn eigen theorie maar ik volg hem wel. Natuurlijk weet niemand het zeker, maar de kans lijkt me klein dat we na Trump ineens weer teruggaan naar de oude normaal.
"Going to war without France is like going deer hunting without your accordion" US secmindef - Jed Babbin"

Benji87

Citaat van: Huzaar1 op 03/02/2025 | 09:45 uurNee, helaas. Biden is tussen de perioden van Trump in zijn ambt, de uitzondering. Het is niet Trump die de uitzondering is tussen de 'Obama's en Bidens'.  Dit is de nieuwe koers, en dat staat los van Trump. Het is de 'nieuwe'Amerikaanse opvatting over wereldpolitiek en nationaal belang en interesse in deze wereld.  Biden is een soort stuiptrek beweging van dit meer liberale gedachtengoed geweest. De theorie van de experts is dat ook na Trump, er een ander persoon, maar met vrijwel hetzelfde gedachtengoed dominant zal blijven. Dit gaat niet voorbij over 4 jaar, doelende op mensen die denken dat we na Trump weer vrolijk verdergaan zoals we deden.

die dagen zijn voorbij.  Ik vind het niet leuk, maar denk wel dat dat klopt. Het strookt ook totaal met wat ik peil bij mijn eigen contacten in de VS. Dit is over vier jaar niet over.

Ik blijf erbij dat dit koffie dik kijken is. Zowel jij, ik als iedere andere analist weet niet hoe de publieke opinie zich beweegt op lange termijn en zeker niet in 4 jaar tijd. Er zijn zat scenario's te bedenken waarin de "trump beweging" het veld weer kan ruimen na 4 of zelfs 2 jaar. En misschien verrast die ons wel en blijkt het toch een goede president te zijn. Who knows? We zullen het wel meemaken met de tijd  ;)